Autor:
Wyświetleń: 797
100 lat duszpasterstwa głuchych
Udostępnij

Niedzielna Msza święta odprawiana jest w kaplicy św. Krzysztofa przy kościele oo. jezuitów w Łodzi. "Tutaj odbywa się spowiedź i większość chrztów, czasem także śluby. Kapłanów wspiera czterech lektorów, szafarz Komunii św., ministranci, tłumacze języka migowego" - mówi ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz głuchych. Po liturgii czynna jest kawiarnia prowadzona przez duszpasterstwo.
W trzech szkołach prowadzona jest specjalna katecheza w języku migowym. W jej trakcie dzieci przygotowują się do I Komunii świętej i bierzmowania. "W starszych klasach są to także kursy przedmałżeńskie" - wyjaśnia ks. Kamiński.
Ważnym elementem aktywności duszpasterskiej jest też działalność charytatywna. Prowadzi ją stowarzyszenie "Niepełnosprawni-Sprawni", kierowane przez ks. Kamińskiego. "Członkami stowarzyszenia są rodzice dzieci głuchych i przyjaciele duszpasterstwa" - wyjaśnia kapłan. Stowarzyszenie organizuje co roku spotkania wigilijne w 2 szkołach dla około 400 osób, regularnie dożywia dzieci w szkołach i pomaga w zaopatrzeniu w przybory szkolne. Pomocą słyszącym rodzicom niesłyszących dzieci zajmuje się grupa wsparcia "Spes in initio". "Działają w niej rodzice słyszący niesłyszących dzieci. To grupa, która bardzo potrzebuje wzajemnej pomocy" - podkreśla ks. Kamiński. Ks. Piotr Turek prowadzi profesjonalną poradnię leczenia wad słuchu.
Już trzykrotnie stowarzyszenie przeprowadziło Spartakiadę Integracyjną Dzieci i Młodzieży "Dogonić Marzenia" - w każdej edycji brało udział około 700 uczestników. "Sport generalnie jest ważnym elementem pracy duszpasterstwa. Co sobotę organizujemy zajęcia integracyjne w wynajmowanej już od 11 lat sali gimnastycznej. W ich trakcie chętni grają w piłkę nożną halową" - opowiada duszpasterz głuchych. "Do tego głusi wyjeżdżają na wiele diecezjalnych i ogólnopolskich zawodów sportowych" - dodaje.
Duszpasterstwo dba też o propagowanie języka migowego. "Ostatnim przykładem był zakończony właśnie profesjonalny kurs języka migowego dla policjantów i strażników miejskich" - mówi ks. Kamiński. W zajęciach brało udział 23 funkcjonariuszy i jak zgodnie przyznaje policja i Straż Miejska, kolejne edycje bardzo się przydadzą. Podobne kursy duszpasterstwo prowadzi dla harcerzy. "Zresztą przy duszpasterstwie działa 16-osobowa drużyna harcerska" - cieszy się kapłan. Poza kursami duszpasterstwo organizuje ogólnopolskie konferencje duszpasterstwa głuchych. "W listopadzie odbędzie się kolejna konferencja oraz ogólnopolskie rekolekcje dla duszpasterzy i katechetów osób głuchych" - mówi duszpasterz.
O swoich podopiecznych duszpasterstwo nie zapomina także w okresie wakacyjnym. Organizuje wtedy kolonie letnie i pielgrzymki.
Łódzkie duszpasterstwo swoim zasięgiem obejmuje około dwóch tysięcy mieszkańców Łodzi - osób głuchych posługujących się językiem migowym. W całym województwie łódzkim takich osób jest 3,5 tysiąca. "Dlatego ośrodki duszpasterskie działają też w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach, a kolejny tworzony jest w Zgierzu" - wylicza ks. Kamiński.

Duszpasterstwo głuchych świętuje w tym roku symboliczne 100-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbędą się 6 listopada o godz. 10.00. Mszy świętej w kaplicy św. Krzysztofa w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) przewodniczyć będzie abp Władysław Ziółek. Później, w Sali Teatralnej, nastąpi otwarcie wystawy, prezentacja historii duszpasterstwa głuchych, wręczenie pamiątkowych medali i projekcja filmu "Głusi milczący cudzoziemcy".

Udostępnij