Archidiecezja Łódzka
Zmarł ks. Stanisław Grad
07:57 | 11.10.2011 | Wyświetleń: 828

Ks. infułat Stanisław Grad zmarł 11 października nad ranem. Przeżył 70 lat, z czego 47 w kapłaństwie. Od dłuższego czasu walczył z ciężką chorobą.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, 16 października o godz. 18.00 Mszą świętą żałobną w parafii św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim. Przewodniczy abp Władysław Ziółek.
Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w poniedziałek, 17 października o godz. 12.00 również w par. św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim. Liturgii przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, a homilię wygłosi bp Ireneusz Pękalski. Po Mszy rozpocznie się procesja na miejscowy cmentarz katolicki. Kapłani, którzy chcą wziąć udział w poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych, proszeni są o zostawienie samochodów na parkingu przy parafii św. Jadwigi, gdzie wezmą udział w przygotowanym po pogrzebie posiłku.

Ks. Stanisław Grad urodził się 27 stycznia 1941 roku w Królowej Woli. Po ukończeniu łódzkiego seminarium duchownego przyjął (21 czerwca 1964 roku) święcenia kapłańskie. W roku 1968 ukończył teologiczne studia magisterskie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1976 roku obronił pracę doktorską z teologii w tej samej uczelni.
Przez 22 lata (od 1970 roku) był dyrektorem Archiwum Diecezji Łódzkiej. W latach 1975–1981 był kapelanem i sekretarzem biskupa Józefa Rozwadowskiego, ordynariusza diecezji łódzkiej.
Od roku 1981 do roku 1988 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Na tej uczelni aż do śmierci wykładał historię Kościoła i przez 20 lat prowadził seminarium naukowe.
W latach 1988-1990 był proboszczem par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, a później, od sierpnia 1990 roku – proboszczem par. św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Matki Boskiej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim i tamtejszym dziekanem.
Był członkiem Rady Kapłańskiej i Duszpasterskiej, członkiem Kolegium Konsultorów i ojcem Synodu Archidiecezji Łódzkiej, wizytatorem katechetycznym i wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Wandy Malczewskiej.
Opublikował wiele artykułów naukowych z zakresu historii Kościoła w Polsce i historii diecezji łódzkiej. W tym dwie monografie: Działalność kościelna Prymasa Jana Łaskiego i Kościół św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim.
Otrzymał następujące odznaczenia kościelne: 15 grudnia 1986 r. został kapelanem Jego Świątobliwości, 7 czerwca 1995 r. kanonikiem honorowym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, 9 grudnia 1997 r. jej kanonikiem gremialnym. 16 marca 2005 r. otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości, a 3 maja 2010 r. – protonotariusza apostolskiego.

Księdza Stanisława Grada wspomina ks. Ireneusz Kulesza:

Księdza Stanisława Grada wspomina ks. Jan Wolski:

Księdza Stanisława Grada wspomina ks. Józef Janiec:

Wspomnienie obecnego rektora WSD, ks. Janusza Lewandowicza:

Archiwalna wypowiedź ks. Stanisława Grada:

Niepublikowane do tej pory nagranie wypowiedzi ks. Stanisława Grada o odkrywaniu świętości Jana Pawła II:

Zachęcamy do wpisywania poniżej pożegnań i wspomnień o ks. Stanisławie Gradzie.