Autor:
Życzenia dla abpa Ziółka

Bp Adam Lepa w swoim słowie skierowanym do jubilata i zebranych duchownych podkreślił, że ks. arcybiskup od 30 lat uczy kapłanów postawy służby, która jest skuteczna, ponieważ opiera się na miłości i świadectwie. "Trudno sobie dziś wyobrazić misję duszpasterza czy ewangelizatora bez postawy służby" – mówił bp Lepa. "Życzymy wszystkim kapłanom Kościoła łódzkiego, aby w pełni wykazywali postawę służbę i cieszyli się jej owocami" - podkreślał.
Kapłani ofiarowali metropolicie pastorał, krzyż i pierścień – wykonane z metalu i bursztynu w pracowni Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. "Pastorał jest znakiem posługiwania pasterskiego i przypomina biskupowi, że ma służyć" – wyjaśnia bp Lepa. "Krzyż pektoralny, noszony na piersi, przypomina, że droga duszpasterza, tym bardziej biskupa, nie jest łatwa i trzeba ją odnosić do cierpień na krzyżu. Pierścień symbolizuje wierność biskupa z Kościołem" - mówi duchowny. W pastorale wyeksponowany został motyw z herbu arcybiskupa – gołąb jako znak Ducha Świętego.
"Przeżywam ten dzień w sposób dziękczynny, świadomy obdarowania mnie przez Jezusa Chrystusa przed 30 laty łaską pełni kapłaństwa" – mówił abp Ziółek. "Czuję się wielkim dłużnikiem wobec Jana Pawła II, który w 1980 r. mianował mnie biskupem. To była pierwsza nominacja biskupia w Polsce po jego pierwszej pielgrzymce do ojczyzny. Jan Paweł II wyznaczył mi kolejno etapy mojego powołania i mojej posługi w Kościele: biskup pomocniczy, biskup diecezjalny, arcybiskup archidiecezji, metropolita" - wylicza abp Ziółek.
Metropolita podziękował biskupom pomocniczym, a także wszystkim kapłanom za braterstwo i współpracę. "Lata mojej biskupiej posługi pomogły mi zrozumieć, że nigdy nie byłem i nie jestem sam" - podkreślał hierarcha. Mówił także o dużej roli, jaką w Kościele w Łodzi spełniają zakony, zgromadzenia i instytuty życia konsekrowanego.
16 maja o godz. 12.30 w bazylice archikatedralnej odprawiona zostanie msza św. dziękczynna za 30 lat posługi arcybiskupa Władysława Ziółka.

Posłuchaj wspomnień abpa Ziółka z czasów sakry (źródło Radio Vox FM) (2 min. 38 sek.):