Autor:
Wyświetleń: 671
Mało nas w kościołach
Udostępnij

Na niedzielną Mszę świętą przychodzi w archidiecezji łódzkiej 28,7 procent wiernych. W porównaniu z 1999 rokiem jest to minimalny spadek o 0,2%. Jednak w porównaniu z rokiem 2006 spadek jest już wyższy i wynosi około 2%. Jeśli chodzi o dominicantes w innych diecezjach, to różnica jest kolosalna. W diecezji tarnowskiej na niedzielną Mszę przychodzi 70,9%, w rzeszowskiej - 65,3%, a w przemyskiej - 60,6%. Gorszy wynik niż w diecezji łódzkiej jest tylko w diecezji szczecińskiej (27,5%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (28,3%). W diecezji sosnowieckiej do kościoła uczęszcza tyle samo dominicantes co w łódzkiej.
W ciągu dekady liczba katolików przystępujących na terenie archidiecezji łódzkiej do Komunii świętej wzrosła o 0,7 procent. W porównaniu z rokiem 2008 communicantes było o 1,2 procent więcej. Wciąż jednak archidiecezja łódzka znajduje się wśród diecezji, w których wskaźnik osób przystępujących do Komunii świętej jest najniższy (wynosi 12,1%, podczas gdy w sąsiedniej diecezji łowickiej jest to 15,4%, a w diecezji tarnowskiej - 25%).

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od 1980 roku prowadzi coroczne zliczanie wiernych przybywających na Mszę świętą we wszystkich parafiach w Polsce. Liczenie wiernych przeprowadzane jest w jedną typową niedzielę roku w październiku lub i listopadzie.
Dominicantes oznacza udział wiernych w niedzielnej Mszy św. Jest to stosunek zobowiązanych do obecnych na mszy (badacze uznali, że zobowiązanych jest 82% wiernych - bez dzieci do lat 7, ludzi chorych i zaawansowanych wiekowo). Communicantes oznacza stosunek przystępujących do komunii w stosunku do zobowiązanych do uczestniczenia w mszy.

Prezentacja wyników badań z 2009 roku znajduje się na stronie ISKK.

Udostępnij