Autor:
Jubileusz Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka"

Abp Ziółek przypomniał postać Apollosa, Żyda z Aleksandrii Egipskiej. Dzięki małżeństwu Pryscylli i Akwili poznał "drogę Bożą" i mógł potem - mimo niebezpieczeństwa wynikającego z niełatwego charakteru i pragnienia sławy - ewangelizować w Achai. Według abpa Ziółka także dzisiaj potrzeba takich ludzi. "Głoszenie Chrystusa w obecnym świecie domaga się osobowości na miarę Apollosa – a więc domaga się ludzi kompetentnych i przygotowanych, ale równocześnie pełnych pokory" - mówił hierarcha. Przypominał, że zagrożeń płynących dziś ze świata jest "zatrważająco" dużo. "Człowiek coraz bardziej ulega ideologii, która polega na naiwnym przekonaniu, że jest tak wielki, mądry i szlachetny, iż własną mocą potrafi odróżnić dobro od zła; że doskonale panuje nad tym, co go rozwija i potrafi się ustrzec przed tym, co go krzywdzi i niszczy. Dziś człowiek uważa, że tylko on może być najlepszym sędzią we własnej sprawie, że jest prawie tak doskonały, jak Bóg" - mówił metropolita łódzki.
Przypominał również inne problemy z wiarą - pokusa oddalenia od Kościoła, zobojętnienie, nie zawsze bezpieczne kompromisy z panującą kulturą czy wybiórcze przyjmowanie nauczania Kościoła. "Do tego jednak, aby wiara zakorzeniła się w glebie ludzkiego serca, aby żywo się rozwijała, niezbędne jest zaangażowanie bardzo wielu ludzi – małżonków, rodzin, wspólnot chrześcijańskich i poszczególnych wiernych świeckich, którzy stanowią jakby podłoże dla rozrastania się wiary. W ten właśnie sposób rośnie Kościół" - mówił abp Ziółek.
Według metropolity łódzkiego niezbędna w dzisiejszym świecie solidna katecheza odbywa się w takich miejscach jak duszpasterstwa akademickie. "Ona była i jest szczególna, ponieważ polega nie tylko na zyskaniu nowych wiadomości, czy uporządkowaniu wiedzy, ale także na tym, że w osobach kolejnych akademickich duszpasterzy studenci coraz to nowych pokoleń są zaproszeni do domu. I wiem, że nie jest to żadna przenośnia, ponieważ duszpasterstwo akademickie dla bardzo wielu, zwłaszcza dla tych, którzy przyjechali na studia z innego miasta, staje się kawałkiem domu, że tu czują się jak u siebie, że tu mogą spotkać się z kapłanem, który przyjmuje ich i traktuje po ojcowsku. Ale w tym domu mogą również odnaleźć i zaspokoić potrzebę przyjaźni, zostają obdarzeni czyimś zaufaniem i sami mogą bezpiecznie opowiedzieć komuś o swoim życiu" - mówił hierarcha.

Archidiecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” działa w Łodzi od jesieni 1964 roku. Swoją nazwę bierze od numeru kamienicy, w której się mieści – ul. ks. Skorupki 5. DA „Piątka” znajduje się w pobliżu łódzkiej katedry i osiedla akademickiego Politechniki Łódzkiej. Większość uczestników spotkań stanowią zatem studenci uczelni technicznej, ale nie brakuje na nich żaków z innych szkół wyższych.
Spotkanie w duszpasterstwie odbywają się codziennie – o godz. 19.00 odprawiana jest Msza święta, a po niej spotkanie formacyjne lub modlitewne. W soboty studenci organizują zabawy, w niedzielę Eucharystia odprawiana jest w katedrze.
Pierwszym duszpasterzem akademickim był wikariusz parafii katedralnej, ks. Jan Sobczak, a pierwszą formą aktywności – rekolekcje wielkopostne dla studentów. Dopiero po nich zaczęły się spotkania w salkach plebanii katedralnej. Później ośrodek otrzymał salkę w budynku przy ul. ks. Skorupki 5 (ulica nosiła wtedy nazwę Worcella).
Kolejnym duszpasterzem został w 1975 r. ks. Mirosław Strożka. DA skupiało coraz więcej osób – był to czas powstawania opozycji, Sierpnia 80, stanu wojennego. Środowisko organizowało pielgrzymki, miesięczne skupienia, wspólne wakacje, rekolekcje, dni kultury chrześcijańskiej, spotkania z niepokornymi, Akademicki Przegląd Piosenki Religijnej.
W czerwcu 1990 r. duszpasterzem został ks. Paweł Lisowski. Zaczął organizować pielgrzymki zagraniczne, muzyczną oprawę Niedzieli Palmowej, wydawać śpiewniki, broszury, kasety i płyty CD. DA 5 wydawała Informator Duszpasterstw Akademickich i miesięcznik „Widoki”. Od 1993 r. w duszpasterstwie pracuje dwóch kapłanów - obecnie ks. Paweł Dziedziczak i ks. Jan Czekalski.
Studenci z DA "Piątka" angażują się m.in. w organizację dyskotek ewangelizacyjnych, działań afirmujących życie czy ostatnio festiwalu "3R for Trinity". Przygotowują spektakle teatralne i kabaretowe. W budynku duszpasterstwa działa m.in. kawiarenka "Kwadrans Akademicki" i świetlica środowiskowa.

Posłuchaj jak ks. Jan Czekalski opisuje DA "Piątka" (2 min. 43 sek.):