Autor:
Wyświetleń: 720
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Musica Sacra
Udostępnij

"Trwające właśnie nawiedzenie archidiecezji łódzkiej jest wydarzeniem bardzo ważnym, ale chyba zbyt mało się o nim mówi" - ocenia Jan Przybylski, dyrektor artystyczny Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. "Dlatego postanowiliśmy ten koncert dedykować Matce Bożej i podziękować za jej wizytę pod postacią kopii obrazu Czarnej Madonny" - dodaje Przybylski.
Festiwal rozpocznie się Mszą świętą w samo południe w katedrze. Później odbędzie się koncert, w ramach którego wystąpią m.in. Ewa Uryga i poznański zespół Lumen. Każdy z wykonawców wykona po dwie pieśni, w tym przynajmniej jedną maryjną. "Ale to tak naprawdę dopiero wstęp, ponieważ na festiwal zgłosiło się bardzo dużo zespołów szkolnych, dziecięcych i młodzieżowych, a nawet akademickich. Dlatego przedłużeniem tego wydarzenia będzie cykl 5-6 koncertów, w których wezmą one udział. Planujemy je w pobliżu 13 czerwca, czyli rocznicy wizyty w Łodzi Jana Pawła II" - mówi Przybylski.
18 maja o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi w ramach festiwalu odbędzie się koncert papieski z udziałem łódzkich chórów. "To koncert jubileuszowy, dedykowany Janowi Pawłowi II z okazji 90. rocznicy urodzin" - wyjaśnia Przybylski. Koncert będzie filmowany, a wyprodukowana w ten sposób płyta stanie się cegiełką na rzecz restauracji organów znajdujących się w tym kościele. "Organy są w opłakanym stanie, a to bardzo piękny instrument. Uznaliśmy, że trzeba wesprzeć parafię w jego uratowaniu" - podkreśla dyrektor artystyczny Towarzystwa.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Musica Sacra jest Towarzystwo Śpiewacze im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Po raz pierwszy został on zorganizowany w 1993 roku z inspiracji Jana Pawła II. "Wcześniej przez kilka lat robiliśmy cykl koncertowy pod tą samą nazwą" - wyjaśnia Przybylski. Do tej pory odbyło się w jego ramach 300 koncertów, z czego większość poza Polską. "9 koncertów daliśmy w Watykanie, za pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatni z nich - 29 grudnia 2003 roku w Sali Klementyńskiej" - wspomina dyrektor artystyczny Towarzystwa.

Udostępnij