Autor:
Wyświetleń: 1105
Abp Ziółek podczas jubileuszu: odczuwam wdzięczność
Udostępnij

Witając zebranych proboszcz katedry, ks. Ireneusz Kulesza przeczytał telegram, który w imieniu papieża Benedykta XVI przysłał kard. Tarcisio Bertone. "Oddając chwałę Bogu za wszelkie owoce dobra, jakie zrodziły się w sercach duchowieństwa i wiernych dzięki pasterskiej gorliwości i trosce Księdza Arcybiskupa, Ojciec Święty życzy obfitości łask Bożych, a szczególnie światła i mocy Ducha Świętego. Maryja, Królowa Apostołów niech otacza Księdza Arcybiskupa swoją przemożną opieką. Niech nie zabraknie też dobrego zdrowia i ludzkiej życzliwości" - napisał kard. Bertone.
Pozdrowienia przesłał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, abp Józef Michalik. "Dostojny spokój, którym Jubilat promieniuje, jest świadectwem kultury ducha, która udziela się ludziom i najtrudniejsze sprawy okazują się łatwiejsze w rozwiązywaniu dzięki wspólnym wysiłkom" - podkreśla abp Michalik. "Z uznaniem patrzymy na dokonania duszpasterskie w archidiecezji łódzkiej z ostatnich 30 lat, ale liczne są też posługi, które W. Ekscelencja realizuje w ramach Konferencji Episkopatu. Za wszystko najserdeczniej dziękuję i życzę obfitych Bożych darów na dalsze lata służby Bogu, Kościołowi i ludziom" - pisze metropolita przemyski.

Posłuchaj treści pozdrowień (3 min. 12 sek.):

Homilię w trakcie Mszy wygłosił abp Bolonek. "Bp Władysław rychło uświadomił sobie, że trzy rodzaje duchów ludzkich zaludniają naszą planetę. Są osoby, dla których ziemia jest wszystkim, a niebo - niczym. Są ludzie, dla których ziemia jest niczym, a niebo - wszystkim. I ludzie, dla których niebo jest obecne już tu, na ziemi, w czynnej miłości Boga i bliźniego. Nasz czcigodny jubilat i my wszyscy - jak mniemam - należymy do tej trzeciej kategorii duchów ludzkich. Do tej ogromnej rzeszy wierzących w Chrystusa, która zdążą do nieba poprzez Ziemię" - mówił nuncjusz apostolski w Bułgarii.
"Nasz kościół łódzki jest kościołem względnie młodym, niemniej rozwija się w rytmie, który określiłbym muzycznym terminem crescendo. Ożywczym źródłem wszelkiego dynamizmu jest potrzeba rozwoju i nadzieja na osiągnięcie pełni. Wszystkie chrześcijańskie wartości są ukierunkowane na wzrost, na doskonalenie się, idą rytmicznym marszem ku doskonałości, ku spełnieniu. Pasterz wspólnoty diecezjalnej nie tylko jej przewodzi, lecz także ją kształtuje, umacnia w wierze i wytycza właściwy kierunek rozwoju" - podkreślał abp Bolonek.
Hierarcha wspominał, że abp Ziółek na początku swojej drogi biskupiej, chciał wyprowadzić Łódź na szerokie wody. "Diecezja łódzka była uważana za przyczepę, choć z własnym silnikiem, do sąsiedniej archidiecezji warszawskiej. Samo zaś miasto Łódź często traktowano jak dalekie przedmieścia Warszawy. Pół żartem, pół serio mówiło się, że z Łodzi było za blisko do Warszawy, a za daleko do Paryża" - mówił abp Bolonek.
Według nuncjusza apostolskiego w Bułgarii lata pracy biskupiej abpa Władysława Ziółka są "gorliwą służbą Bogu i bliźnim w duchu odwiecznej zasady obowiązującej w życiu społeczności chrześcijańskiej, że biskup ma być pierwszy w miłości Chrystusa".
Abp Bolonek przypomniał kolejne etapy biskupiej pracy metropolity łódzkiego oraz dzieła, które powstały w tym czasie. "Jeśli wolno posłużyć się poetycką przenośnią, to powiem, że abp Władysław unosi się nad swoją owczarnią na skrzydłach słowa Bożego. Jestem głęboko przekonany, że ponad wszystkimi ideologiami jest Ewangelia - ta sama od dwudziestu stuleci. Dobra Nowina, która nie dzieli na partie, ale jednoczy wszystkich i skutecznie mobilizuje do budowania wspólnego dobra" - mówił hierarcha.

Posłuchaj homilii abpa Bolonka - część 1 (24 min. 07 sek.):

Posłuchaj homilii abpa Bolonka - część 2 (23 min. 25 sek.):

Abp Ziółek, dziękując za modlitwę w swojej intencji podkreślił, że podsumowanie jego dotychczasowej pracy biskupiej wymaga przyjrzenia się nie tylko jej owocom, ale też wnętrzu. "Historyczny opis mijających 30 lat nie byłby pełen, gdybym nie uzupełnił go o księgę, z mojego punktu widzenia najważniejszą, bo dotyczącą obecności i działania Boga w moim życiu, w moim powołaniu i w mojej kapłańskiej i biskupiej posłudze Ludowi Bożemu" - mówił metropolita łódzki. Podkreślił przy tym, że "te najważniejsze sprawy dotykające mojego ducha i serca, są nieosiągalne dla słów - nawet tych wzniosłych i wielkich". Przyznał, że najlepszym, które "oddałoby stan mojego wnętrza i które bym chciał w dniu mojego jubileuszu wypowiedzieć", jest słowo "wdzięczność".

Posłuchaj pełnego wystąpienia abpa Ziółka (16 min. 44 sek.):

Abp Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 r. we wsi Komorniki koło Wolborza w diecezji łódzkiej. Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 13 lipca 1958 r. z rąk abpa Józefa Gawliny. Studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie otrzymał stopień doktora. Odbył też trzyletnią praktykę w Rocie Rzymskiej oraz ukończył Wyższą Szkołę Literatury Łacińskiej.
12 marca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Risinio w Dalmacji). Sakrę biskupią przyjął 4 maja 1980 r. z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego - ordynariusza diecezji łódzkiej. Był wikariuszem generalnym i członkiem Kolegium Konsultorów.
24 stycznia 1986 r. został mianowany biskupem diecezjalnym łódzkim przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Diecezję objął kanonicznie 25 stycznia 1986 r., a ingres do katedry łódzkiej odbył 22 lutego 1986 r.
Po utworzeniu 25 marca 1992 r. archidiecezji, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej, został mianowany arcybiskupem archidiecezji łódzkiej. Natomiast po utworzeniu 25 marca 2004 r. prowincji kościelnej złożonej z archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Udostępnij
Galeria zdjęć