Autor:
Wyświetleń: 766
Wigilia Paschalna
Udostępnij

Wigilia Paschalna zaczyna się liturgią światła. Na zewnątrz świątyni celebrans święci ogień, od którego zapalany jest Paschał - duża świeca symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa.
Na Paschale ksiądz kreśli znak krzyża, wypowiadając przy tym słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Czerwone gwoździe, które przy tym umieszcza symbolizują rany Chrystusa.
Zapalony Paschał wnoszony jest do zaciemnionej świątyni. Wierni, którzy na liturgię przychodzą ze świecami (w łódzkiej katedrze są to świece chrzcielne), przekazują sobie ogień. W ciągu kilku chwil kościół tonący do tej pory w mroku, wypełnia się światłem.
Na zakończenie liturgii światła śpiewana jest uroczysta pieśń - Exultet, będąca pochwałą Paschału. Zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Później następują czytania przypominające historię zbawienia - od stworzenia świata, przez wyjście Narodu Wybranego z ziemi egipskiej i zapowiedzi przyjścia Mesjasza, po Ewangelię o Zmartwychwstaniu Jezusa. Czytania przeplatane są śpiewem psalmów. Po raz pierwszy od początku Wielkiego Postu wierni śpiewają też uroczyście "Alleluja".
Podczas liturgii następuje również poświęcenie wody, która będzie wykorzystywana m.in. do udzielania sakramentu chrztu.
W łódzkiej katedrze w trakcie Wigilii Paschalnej do chrztu przystąpi 20 katechumenów, którzy od października przygotowywali się do inicjacji chrześcijańskiej.
Wszyscy wierni odmawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne - wyrzekają się grzechu, Szatana oraz wszystkiego co prowadzi do zła, wyznają zaś wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Wigilia Paschalna kończy się Mszą świętą i procesją rezurekcyjną.

Udostępnij