Autor:
Kościół pamięta o ofiarach tragedii

Nauczyciele modlą się w intencji ofiar
Łódzcy nauczyciele będą się modlić w intencji ofiar wypadku w trakcie modlitwy różańcowej, która odbędzie się w niedzielę, 11 kwietnia, o godz. 19.30 w kaplicy Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi przy ul. A. Struga 90A.
Z kolei Msza święta w tej samej intencji i udziałem nauczycieli, odprawiona zostanie w poniedziałek, 12 kwietnia w kaplicy sióstr urszulanek w Łodzi przy ul. Czerwonej 6. Początek o godz. 18.00.

Koncert żałobny w katedrze
Nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawione w bazylice archikatedralnej w czwartek, 15 kwietnia o godz. 19.00. Zaraz po liturgii koncert żałobny wykona chór diecezji z Grodna "Cantate Domino".

Mieszkańcy Piotrkowa będą się modlić w intencji ofiar tragedii
Msza święta koncelebrowana od wszystkich mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego odprawiona zostanie 12 kwietnia w kościele farnym. Piotrkowianie będą się modlić w intencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych Ofiar katastrofy samolotowej w Smoleńsku. Początek o godz. 18.00.

Kluki oddadzą hołd ofiarom tragedii
"Za pośrednictwem Królowej Polski – patronki naszej Ojczyzny modlić się będziemy w intencji wszystkich, którzy ponieśli śmierć w bolesnej tragedii" - mówi ks. Dariusz Mordaka. Udział w uroczystości żałobnej wezmą władze gminy, radni, przedstawiciele organizacji, instytucji oraz grup społecznych z terenu gminy Kluki.
"Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców Gminy z poszczególnych sołectw i miejscowości. Pokażmy, że w chwili tragedii narodowej potrafimy być razem, by oddać hołd ofiarom - najważniejszym osobom w Polsce. Pamiętajmy także, aby wywiesić na swoich domach flagę biało-czerwoną z czarnym kirem oraz uszanować ogłoszony czas narodowej żałoby" - apeluje ks. Mordaka.
Marsz rozpocznie się w środę, 14 kwietnia pod budynkiem Urzędu Gminy w Klukach o godz. 18.00. O godz. 18.30 znicze zostaną złożone pod Krzyżem Misyjnym i rozpocznie się Msza św. żałobna w kościele NMP Królowej Polski w Klukach.

Msza trydencka w intencji ofiar i Ojczyzny
W intencji Prezydenta RP, wszystkich ofiar tragedii i Ojczyzny Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawi w kościele św. Józefa w Łodzi ks. Marek Kaczmarek. Początek o godz. 16.00.

Msze święte i nabożeństwa w parafiach
W sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi podczas nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (godz. 17.00) wierni będą w sposób szczególny pamiętać o ofiarach katastrofy. Po modlitwie pójdą pod pomnik ofiar Zbrodni Katyńskiej i zapalą tam znicze. Z kolei we wtorek, 13 kwietnia o godz. 13.00 abp Władysław Ziółek odprawi przy Łąkowej Mszę świętą w intencji Ofiar Katynia i innych obozów zagłady z racji 70. rocznicy tej zbrodni. Podczas modlitwy wspominane będą także ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
U św. Teresy w Łodzi Msza św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin odprawiona zostanie w niedzielę o godz. 19.00. W par. św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi Msza w intencji intencji zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki, a także tych którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego odprawiona zostanie we wtorek, 13 kwietnia o godz. 19.15. Wierni będą się w jej trakcie modlić także w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W par. św. Łukasza Ewangelisty (przy ul. Strycharskiej w Łodzi) odprawiona będzie w niedzielę Msza św. w intencji ofiar tragedii spod Smoleńska. Po liturgii wierni zapalą znicze pod krzyżem obok kościoła. Początek o godz. 21.00.

Caritas odwołuje galę
Jeszcze przed ogłoszeniem żałoby narodowej łódzka Caritas odwołała galę, którą z okazji 20-lecia swojego istnienia zaplanowała na poniedziałek. Zgodnie z planem odprawiona zostanie natomiast jubileuszowa Msza święta w łódzkiej katedrze. Będzie jej przewodniczyć w niedzielę, 11 kwietnia abp Władysław Ziółek

Studenci odwołują koncert charytatywny
Także studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" odwołali koncert charytatywny "Radosnego dawcę miłuje Bóg". Dochód z imprezy miał wesprzeć działalność prowadzonej przez nich świetlicy środowiskowej. Organizatorzy starają się ustalić nowy termin koncertu.

Odwołany koncert z cyklu "Gdy muzyka była młodsza"
Łódzcy dominikanie odwołali poniedziałkowy koncert z cyklu "Gdy muzyka była młodsza".

Informacje na temat inicjatyw podejmowanych w związku z tragedią pod Smoleńskiem prosimy przesyłać na adres: [email protected].

Jak Kościół przeżywał te wydarzenia? Czytaj tutaj.