Autor:
Rekordowe Malowane nadzieją

Pod młotek poszły 53 strusie pisanki i 7 obrazów. Przygotowali je znani artyści, m.in. Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Magdalena Abakanowicz, Danuta Muszyńska-Zamorska czy Jan Kanty Pawluśkiewicz. I właśnie pisanka tego ostatniego wywołała największe emocje i została sprzedana za rekordową sumę 4800 złotych. Drożej trzeba było zapłacić jedynie za obraz Kariny Sławińskiej "Maki" - 6200 złotych.
Tegoroczna aukcja przyniosła rekordową sumę - 83 tysięcy złotych. "Udało się rewelacyjnie, najlepiej ze wszystkich dotychczasowych aukcji" - cieszy się ks. Piotr Kosmala z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej, które zorganizowało akcję. W ubiegłym roku dzięki licytacji udało się zebrać około 50 tysięcy złotych. "Było więcej licytujących niż zwykle. A ci, którzy przyszli, licytowali bardzo aktywnie. Chyba jeszcze nigdy nie było tak, że wiele osób wyszło bez pisanki. Jeśli ktoś nastawił się na wydanie 500 złotych - wyszedł bez jajka" - opowiada ks. Kosmala. Bardzo wysokie kwoty trzeba było zapłacić m.in. za jajko Stasysa, Sylwii Serwin, Heleny Strzyż-Garbolińskiej (ponad 3 tysiące).
Dochód z licytacji przeznaczony będzie na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży o różnym stopniu niepełnosprawności. "Jak co roku wesprzemy też leczenie Michałka Sroczyńskiego. Chłopiec był na aukcji z rodzicami i bardzo mu się podobało" - mówi ks. Kosmala. Chłopiec uległ przed kilku laty ciężkiemu poparzeniu. W 2006 roku całkowity dochód z licytacji został przeznaczony na jego operację.

Organizatorem wystawy i aukcji, już po raz dziewiąty, było Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Działa ono od grudnia 2002 r. Od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Organizowana przez nie akcja "Malowane nadzieją" jest jedną z bardziej znanych tego typu inicjatyw na terenie archidiecezji łódzkiej. Od roku 2005 stowarzyszenie prowadzi ośrodek-świetlicę "Arka", gdzie systematycznie spotykają się i rozwijają swoje umiejętności niepełnosprawni. W ośrodku istnieje m.in. grupa muzyczna, turystyczna i papieska.