Autor:
Wyświetleń: 794
Historia kopii Obrazu Jasnogórskiego
Udostępnij

Prof. Torwirt namalował wtedy dwie kopie. Obydwie w maju 1957 roku prymas Wyszyński zawiózł do Watykanu. Była to jego pierwsza rzymska podróż po uwolnieniu z więzienia. Kard. Wyszyński ofiarował papieżowi Piusowi XII jeden z obrazów, jako „oczywisty dowód wspólnoty, jaka istnieje między Głową Kościoła Powszechnego a Narodem Polskim. Odtąd na Watykanie wśród najrozmaitszych cudów świata, będzie miała swoje władanie Matka Boża Jasnogórska. Patrząc spokojnym wzrokiem na Namiestnika Jej Syna na ziemi będzie przypominała Ojcu Świętemu Polskę”. Drugą kopię papież pobłogosławił.
28 sierpnia 1957 roku, po uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze, obraz rozpoczął peregrynację po Polsce. Miał odwiedzić wszystkie parafie znajdujące się na terenie kraju, przygotowując Polaków do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.
Ponieważ nawiedzenie przyciągało do kościołów tłumy wiernych, ówczesne władze komunistyczne nie chciały dopuścić, by obraz znalazł się w Warszawie, gdzie 24 czerwca 1966 roku odbywały się główne uroczystości Millenium. Kopia została "aresztowana" - samochód przewożący ją z Fromborka do stolicy zatrzymali milicjanci.
Obraz trafił na 3 miesiące do archikatedry warszawskiej. Później, gdy Kościół chciał przewieźć go na dalszy ciąg peregrynacji do Katowic, milicja ponownie interweniowała, zawracając samochód. Kopia została zawieziona wtedy na Jasną Górę, gdzie przebywała aż do czerwca 1972 r. W tym czasie nawiedzenie trwało jednak dalej - po parafiach wędrowały jedynie puste ramy.
Dalszą peregrynację obraz zaczął w Radomiu, a 7 lipca 1974 roku po raz pierwszy pojawił się w diecezji łódzkiej, w Piotrkowie Trybunalskim.

Udostępnij