Autor:
Relikwie św. Jana Bosko będą pielgrzymować po Argentynie

Peregrynacja odbywa się z okazji 150-lecia założenia zgromadzenia salezjanów przez św. Jana Bosko (18 grudnia 1859) i w ramach przygotowań do 200. rocznicy jego urodzin, przypadającej w 2015 r.

Podróż relikwii po Argentynie rozpocznie się od prowincji południowych: Ziemia Ognista, Santa Cruz i Chubut, następnie przez Patagonię dotrą one do środkowej i północnej części kraju.

Urna z relikwiami św. Jana Bosko nawiedzi pięć kontynentów. Została pobłogosławiona 25 kwietnia w salezjańskiej bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie. Relikwiarz, specjalnie w tym celu zaprojektowany przez włoskiego architekta Gianpiero Zoncu, został wykonany z aluminium, brązu i kryształu.

Pięć podpór urny zdobią portrety młodych ludzi z pięciu kontynentów, wyrzeźbione przez Gabriele Garbolino. Znajduje się na niej także emblemat zgromadzenia salezjanów, które w tym roku obchodzi swoje 150-lecie, oraz dewiza ks. Bosko: „Da mihi animas, cetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz). Relikwiarz mierzy 253 cm długości, 100 cm szerokości, 132 cm wysokości i waży 530 kg.

Pierwszym etapem pielgrzymki był włoski region Lacjum. Pod koniec czerwca urna została przewieziona do Ameryki Łacińskiej, gdzie odwiedziła już Chile. Po Argentynie i Urugwaju, przebywać będzie w Paragwaju i Brazylii. W listopadzie 2010 r. relikwie św. Jana Bosko zaczną przemierzać Azję i Oceanię, w grudniu 2011 r. – Afrykę, a w maju 2012 r. Europę.

Zakończenie pielgrzymki planowane jest na 31 stycznia 2014 r. w liturgiczne wspomnienie założyciela salezjanów.