Autor:
Abp Ravasi otworzył targi SacroExpo

Podczas inauguracji imprezy targowej abp Ravasi mówił o połączeniu kultury z wiarą oraz o związkach sztuki z kulturą. „Obywatel Europy może nawet nie wierzyć w prawdziwość chrześcijaństwa, ale wszystko, co mówi i myśli, wypływa z kultury chrześcijańskiej” – zaznaczył abp Ravasi.

Podczas konferencji prasowej zapowiedział m.in. spotkanie Benedykta XVI z reprezentacją artystów całego świata, które odbędzie się Kaplicy Sykstyńskiej 21 listopada br. na pamiątkę 10. rocznicy Listu Jana Pawła II do artystów, a także międzynarodowe biennale sztuki w Wenecji w roku 2011.

Arcybiskup mówił także o kryzysie medialnego przekazu we współczesnej sztuce. Jego zdaniem, dialog sacrum ze sztuką bywa trudny ze względu na preferowane przez artystów „elementy bazowe sztuki”. Są nimi rezygnacja z poszukiwania piękna oraz brak jasnego przekazu skierowanego do odbiorcy. Podkreślił, że „wspólnota kościelna musi rozwijać obszary estetyki”, a księża powinni być kształceni w seminariach także w zakresie historii sztuki.

Abp Ravasi w towarzystwie m.in. biskupów kieleckich: Kazimierza Ryczana, Kazimierza Gurdy, Mariana Florczyka oraz wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Tomasza Merty, zwiedził ekspozycję targową i rozmawiał z wystawcami.

Hierarcha dokonał także otwarcia towarzyszącej kieleckim targom wystawy: „Oblicza księgi. Biblia na przestrzeni wieków”. - Niech ta wystawa owocuje w życiu tych, którzy ją zobaczą - powiedział.

Nazwał Biblię „elementem swego życia”, mówił m.in. o swojej pracy w Bibliotece Ambrozjańskiej w Watykanie i ponad 40-letnich wykładach z zakresu egzegezy biblijnej. Znakiem dzisiejszych czasów, jego zdaniem, jest przejście od słowa drukowanego do multimediów, ale „księga Pisma Świętego nigdy nie przestanie istnieć” – podkreślił abp Ravasi.

Przez trzy dni trwania Sacro Expo na ok. 250 stoiskach wystawcy z 11 krajów, m.in. Włoch, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Belgii, Finlandii, Holandii prezentują najnowsze trendy sztuki sakralnej, dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowe techniki konserwacji, budownictwa, ogrodnictwa, a także propozycje wydawnicze, pielgrzymkowe, ochrony obiektów sakralnych, ich nagłośnienia i porządkowania.

Podczas Sacro Expo odbędą się także konferencje tematyczne: „Muzea naszych czasów”, „Kościoły naszych czasów” oraz „Bezpieczna parafia”.

Ubiegłoroczne targi SacroExpo w Kielcach odwiedziło ponad 4 tys. osób.