Autor:
Wyświetleń: 992
Łodzianie pomodlą się o beatyfikację Schumana i de Gasperiego
Udostępnij

Inicjatorzy modlitwy chcą przypomnieć zasługi obu polityków. "Myśl o zjednoczonej Europie nie ma rodowodu socjalistycznego czy masońskiego, a chrześcijański - przecież dwaj spośród czterech głównych jej twórców to kandydaci na ołtarze" - podkreśla Andrzej Bogusławski ze Stowarzyszenia Doskonalenia Umiejętności "Kuźnia". "Niewątpliwie obaj są twórcami zjednoczonej Europy. Byli wizjonerami, a pomysł na integrację naszego kontynentu zrodził się u nich niezależnie" - zauważa jeden z pomysłodawców modlitwy, były wiceprezydent Łodzi, Marek Michalik. "Te spotkania modlitewne będą okazją do przypomnienia sobie ich życiorysów. Bo przecież w obu przypadkach drogi życiowe kandydatów na ołtarze nie były usłane różami" - dodaje Michalik.
"Warto przyjrzeć się, jaką Europę widzieli Schumann i de Gasperi, a jaka ona jest. Bo jest inna. Bardzo wyraźne są przecież procesy dechrystianizacji, a u nich fundament wspólnoty stanowiło właśnie chrześcijaństwo" - podkreśla łódzki samorządowiec. "Konieczność rechrystianizacji Europy jest widoczna. Mówi o tym Benedykt XVI, mówią nasi hierarchowie" - dodaje Bogusławski. "Trzeba zatem zacząć od podstaw, czyli od przywrócenia świadomości polskiego społeczeństwa tych dwóch polityków" - podkreśla.
Msza św. w intencji beatyfikacji Roberta Schumanna i Alcide'a De Gasperiego odprawiona zostanie najpierw 30 maja w kościele karmelitanek bosych w Łodzi przy ul. św. Teresy 6 o godz. 17.00, a później 1 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego w Łodzi przy ul. Baczyńskiego 156 o godz. 18.00.

Alcide De Gasperi urodził się 3 kwietnia 1881 r., a zmarł 19 sierpnia 1954 r. Był włoskim politykiem, przewodniczącym Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, a w latach 1945-53 premierem Włoch. Zakładał chadecką Włoską Partię Ludową, którą reprezentował w sejmie. W czasie rządów faszystowskich jego partię rozwiązano, a sam de Gasperi trafił do więzienia.
Był też jednym z głównych twórców koncepcji idei integracji europejskiej, współtwórcą Rady Europy i Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym 29 kwietnia 1993 r. w Trydencie.

Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r., a zmarł 4 września 1963 r. Już jako student był aktywnym działaczem organizacji Katolickich, później został francuskim politykiem, a od 1919 do 1940 r. zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym. Kolaborujący z Hitlerem rząd Vichy osadził go w areszcie domowym, z którego Schuman uciekł i przyłączył się do ruchu oporu. Dzięki bezkompromisowej postawie wobec nazistów cieszył się po wojnie dużym autorytetem i w latach 1947-48 był premierem Francji, a później do 1953 r. ministrem spraw zagranicznych.
Był współtwórcą Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a deklaracja o jej utworzeniu (podpisana 9 maja 1950 r. - na pamiątkę tej daty UE obchodzi Dzień Europy) nosi nazwę deklaracji Schumana. W latach 1958-60 Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
O roli chrześcijaństwa w przyszłej zjednoczonej Europie pisał m.in.: "Nikt nie oczekuje odkrycia nowej moralności. Chrześcijaninowi wystarczy moralność chrześcijańska. Zawiera ona wszelkie zasady, według których człowiek powinien organizować sobie życie. To, czego nam koniecznie potrzeba i co byłoby czymś nowym, to szkoła, w której na zasadzie wzajemności uczylibyśmy się odnoszenia do siebie, w której stosowano by zasady chrześcijańskie i weryfikowano ich przydatność we wzajemnym stosunku człowieka do człowieka. One sprawdzają się, gdy odrzucimy wszelkie uprzedzenia i wrogość, które dzielą klasy, rasy i narody" (z przedmowy do zbioru przemówień Franka Buchmana).
Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się w 1985 r., a jego kolejny etap - 14 maja 2004 r.

Udostępnij