Autor:
Wyświetleń: 572
Bydgoszcz: powitanie Krzyża Światowych Dni Młodzieży
Udostępnij

Pielgrzymka Krzyża Światowych Dni Młodzieży wpisuje się w obchody 25. rocznicy jego przekazania 22 kwietnia 1984 roku na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Jan Paweł II przekazując wówczas krzyż młodym, powiedział: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".

Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Waldemar Różycki podkreślił, że krzyż jest znakiem Bożej obecności, a jednocześnie miłości Ojca Świętego do ludzi młodych. – Jan Paweł II przekazując krzyż mówił przede wszystkim o tym, że nikt z nas nie ucieknie od cierpienia. Doświadczenie krzyża jest czymś uniwersalnym. Bez względu na to ile ma się lat. Krzyż paradoksalnie staje się wsparciem dla młodego człowieka. Bez niego, bez Chrystusa w cierpieniu można dostrzec pustkę – mówił.

Ksiądz Różycki nawiązał do szczególnej chwili śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. – Młodzi już wtedy okrzyknęli go świętym. To nie był przejaw tylko i wyłącznie uczuciowości, ale głęboka refleksja. Jan Paweł II pokazał nam, co to znaczy żyć z Bogiem. Młodzi ludzie krocząc za autentycznym świadkiem wiary, potrafią również w krzyżu Ojca Świętego odnaleźć drogę do Chrystusa – dodał kapłan.

Eucharystii w bydgoskiej katedrze przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Ksiądz dr Wojciech Szukalski powiedział, że człowiek bardzo często ucieka od krzyża. W związku z tym powstaje pytanie, jak go zmotywować ku temu, aby się do krzyża przybliżył? – Po to, by w krzyżu odnalazł znak miłości tego, który do końca nas umiłował. Młody człowiek tej miłości potrzebuje. Dlatego wypływa z tego potrzebaa krzyża i konieczności zbliżania się do niego – podkreślił.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży pielgrzymuje po Polsce od 25 kwietnia do 14 czerwca. Został przywieziony wraz z ikoną przez przedstawicieli młodych wszystkich diecezji. Wspólnotę z grodu nad Brdą reprezentował prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Damian Wodziński. – To niezwykłe przeżycie, kiedy grupa młodych ludzi zawiązuje wspólnotę, a łączy ich krzyż. Ten krzyż daje nam dużo sił. Mamy na niego patrzeć nie jak na znak hańby czy zgorszenia, ale siły i radości. Mówiąc krótko, mamy brać przykład z Jana Pawła II – powiedział.

W godzinach wieczornych krzyż nawiedzi bydgoską bazylikę. Jutro pielgrzymka zakończy się w bydgoskim kościele Opatrzności Bożej. Z tej okazji przygotowano nabożeństwo, które będzie animowane przez Wspólnoty Neokatechumenalne, Ruch Światło-Życie oraz Duszpasterstwo Akademickie „FaraDA”. W modlitwie weźmie udział ordynariusz diecezji bydgoskiej. – Ten krzyż jest znakiem spotkania młodych ludzi z całego świata. Oni poprzez krzyż się jednoczą, uświadamiają wspólne powołanie, przynależność do jednego Kościoła i odpowiedzialność za świat – powiedział bp Jan Tyrawa.

Z Bydgoszczy Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” pojadą do Krakowa.

Udostępnij