Autor:
Rzeszów: powstało Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej

"Podkarpacie jest szczególnie predestynowane do takiej roli ze względu na to, że w czasach PRL-u właśnie na naszym terenie powstało najwięcej, bo 200 kościołów” - mówi dr Grażyna Ryba, kierownik centrum. „Władza nie wydawała pozwoleń na budowę świątyń. Budowano więc bez formalnych pozwoleń. Zwłaszcza gdy biskupem został Ignacy Tokarczuk. Nie było środków materialnych, ludzie tworzyli wspólnotę, żyli ideą. Na ten temat powstały już publikacje. My chcemy to wszystko dokumentować. Nawet jeśli ktoś zniszczy budowle, ich pamięć zostanie zachowana w naszych archiwach” - wyjaśnia dr Ryba.

Pierwsza kolekcję, która trafiła do centrum, stanowią zbiory kart inwentaryzacyjnych kościołów diecezji warszawskiej, łódzkiej i katowickiej. Przekazał je prof. Andrzej Olszewski z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej wydaje również pismo „Sacrum AT decorum”. "To jedyne pismo naukowe i popularyzatorskie w Polsce poświęcone tej tematyce. W pierwszym numerze są m.in. artykuły poświęcone architekturze sakralnej i witrażom" - mówi dr Ryba.

Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej to jednostka działająca w ramach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podobne ośrodki funkcjonują w Niemczech, we Włoszech, Francji.