Autor:
Wyświetleń: 652
Ruszył konkurs na projekt wystawy o Janie Pawle II i kard. Wyszyńskim w Świątyni Opatrzności Bożej
Udostępnij

Muzeum znajduje się w części kulturalno-muzealnej kompleksu Centrum Opatrzności Bożej. Usytuowane jest wokół kopuły świątyni na wysokości 26 metrów. Na poziom muzealny będzie można dostać się za pomocą dwóch klatek schodowych i czterech wind. Wystawa główna obejmie 1600 m kw. Ekspozycji zasadniczej, ok. 400 m kwadratowych przestrzeni pomocniczej (rampa prowadząca na taras widokowy) oraz dwie sale multimedialne (100 m.kw.). Przestrzeń muzealna została oddana w stanie surowym 15 grudnia ub.r.

- Po premierze filmu „Popiełuszko” rozmawiałem z młodymi, trzydziestoparoletnimi ludźmi, dla których ks. Jerzy jest już postacią z czasów, których nie pamiętają – mówił podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich abp Kazimierz Nycz. – Czas mija i wielu dorosłych już ludzi nie pamięta czasów życia i posługi kard. Wyszyńskiego i większej części pontyfikatu Jana Pawła II. - Dlatego potrzebne jest narracyjne muzeum, które przybliży obie te postacie w sposób obiektywny – dodał. Metropolita warszawski tłumaczył, że sposób obiektywny to taki, który obejmuje wiele aspektów działalności i osobowości biskupa Rzymu i biskupa Warszawy. Pokaże, że byli oni nie tylko mężami stanu, ale również ludźmi głęboko zjednoczonymi z Bogiem.

W jury konkursu zasiadają m.in.: przewodniczący kard. Stanisław Ryłko, prof. Rococo Buttiglione, o. Andrzej Koprowski, Tomasz Merta – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. Wojciech Roszkowski – historyk PAN, o. Maciej Zięba – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, prof. Jan Żaryn z IPN.

– To jest duże wyzwanie i dość trudne, ze względu na sąsiedztwo części sakralnej i tematykę, obejmującą nie tylko papieża i Prymasa Tysiąclecia, ale i Kościół i naród polski - powiedział Paweł Skibiński, dyrektor projektu Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. - Chcemy, by artystyczna koncepcja uwzględniała aspekt wdzięczności za te dwie wielkie postaci - dodał.

- Chciałbym, by było to muzeum, po wyjściu z którego człowiek starszy powie: „tak właśnie było!”, a młody: „Nie wiedziałem, ze mieliśmy tak wielkich rodaków” – powiedział abp Nycz.

W tym roku, 7 czerwca, odbędzie się drugi Dzień Dziękczynienia, który tym razem w temacie zawierać będzie kilka ważnych rocznic: 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20. rocznicę odzyskania niepodległości i 10. rocznicę wizyty papieża w polskim parlamencie.

Szczegóły konkursu można znaleźć w publikacji Suplementu do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich oraz w siedzibie (ul Miodowa 17/19) i na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej www.archidiecezja.warszawa.pl/archidiecezja/zamowienia_publ

Udostępnij