Autor:
"Pomóżcie uczniom, którzy nie chodzą na lekcje religii"

W liście abp Ziółek podkreśla rolę odpoczynku. "Czas relaksu i wypoczynku jest bardzo ważny w życiu ucznia. Jest nie tylko przerwą w zajęciach szkolnych i związanych z nimi obowiązkach. Uczniowie oraz nauczyciele nabierają sił, aby ze zwiększoną energią przystąpić po wakacjach do nowego roku" - przypomina metropolita łódzki. Cieszy się też z faktu, że zwyczajem stało się już w Polsce rozpoczynanie roku szkolnego od spotkania z Chrystusem.

Abp Ziółek zauważa też, że nauczanie religii w szkołach jest wielkim skarbem, który stał się udziałem Polaków po przełomie roku 1989. "Jeżeli więc uczeń opuszcza lekcje religii, nie przygotowuje zadanych prac na właściwym poziomie, a może nawet nie współpracuje z katechetą, to z pewnością daje wyraz swojego lekceważenia katechezy" - podkreśla ordynariusz łódzki.

"A co powiedzieć o tych uczniach, którzy nie uczęszczają w ogóle na religię, choć uważają się za katolików? Jako pasterz Kościoła łódzkiego nie mogę o tym nie mówić! Tym bardziej, że rezygnacja z udziału w katechezie pociąga za sobą bardzo przykre skutki: powoduje niebezpieczne luki w wiedzy religijnej, zniekształca obraz Kościoła w świadomości młodego człowieka, oddala go od wartości chrześcijańskich, uniemożliwia przygotowanie do przyjęcia kolejnych sakramentów i do życia w rodzinie" - przypomina pasterz Kościoła w Łodzi. Według niego rezygnacja z katechezy jest "budowaniem na piasku". "Takim kolegom i koleżankom należy współczuć, ale przede wszystkim powinno się spieszyć z pomocą, dając np. świadectwo miłości do Kościoła i szacunku do nauki religii" - zachęca abp Ziółek.

Religia jest "jedynym przedmiotem w szkole, który mówi jak postępować w życiu, aby być jednostką wartościową i odpowiedzialną". "Nauka religii jest jeszcze z jednego powodu ważna w szkole i niezastąpiona. Przypomina w oparciu o naukę Kościoła, jak cenna jest w życiu człowieka zdobywana wiedza" - zaznacza metropolita łódzki. Cytuje też słowa Jana Pawła II z jego wizyty w Łowiczu: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Abp Ziółek przypomina, że na lekcji religii uczniowie dowiadują się nie tylko tego, jak zdobywać prawdziwą mądrość, lecz przede wszystkim tego, na czym ta mądrość polega. "W przypowieści o budowaniu domu Jezus nazywa człowieka budującego swój dom na skale człowiekiem mądrym" - dodaje.

Metropolita łódzki przypomina też w liście postać sługi Bożej Wandy Malczewskiej. "Była niezwykłą katechetką. Uczyła religii z miłości do Pana Boga i do dzieci. Wszyscy ją kochali. Podczas różnych spotkań z dziećmi i młodzieżą stwarzała taki klimat zaufania i bezpośredniości, że młodzi rozmówcy chętnie zadawali jej przeróżne pytania, aby pogłębić swoją wiedzę. Ona im cierpliwie odpowiadała, utwierdzając ich w miłości do Pana Boga i w szacunku do wiedzy religijnej. Żyła w XIX w., a mimo to może być wzorem katechetki w wieku XXI" - wspomina. Postać Malczewskiej, której grób znajduje się w sanktuarium w Parznie koło Bełchatowa, poznają w trakcie spotkań katecheci archidiecezji łódzkiej. "W czasie pobytu w Łodzi Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Wandę Malczewską „wspaniałą Przewodniczką w dziele ewangelizacji”. Tym samym pozostawił nam zadanie, abyśmy poznali tę niezwykłą katechetkę, podziwiali jej wielkość i naśladowali ją. Jednocześnie dzieci i młodzież powinny pójść w ślady swoich rówieśników z tamtych czasów w ich umiłowaniu nauki religii, Kościoła i ojczyzny" - wskazuje abp Ziółek.

Ordynariusz łódzki zachęca też młodzież do przygotowania się już teraz do przyszłorocznej wizyty na terenie archidiecezji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. "Nawiedzającą nas Królową Polski uczcimy najpiękniej i najdostojniej poprzez liczną obecność na uroczystościach, aktywny udział w ich przygotowaniu, przez modlitwę i dobre uczynki. Jednakże szczególną formą oddania hołdu Matce Najświętszej będą postanowienia powzięte z tej okazji przez wszystkich – dzieci, młodzież i dorosłych, nauczycieli i uczniów, przez wspólnoty parafialne i osoby prywatne, a także przez poszczególne zespoły i grupy" - podpowiada abp Ziółek.

List abpa Władysława Ziółka zostanie odczytany w niedzielę, 7 września, podczas Mszy świętych we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej.