Archidiecezja Łódzka
14 studentów może zamieszkań w akademiku prowadzonym przez wspólnotę Chemin Neuf
10:37 | 09.09.2008 | Wyświetleń: 212
14 studentów może zamieszkań w akademiku prowadzonym przez wspólnotę Chemin Neuf

7 studentek i 7 studentów planuje przyjąć w tym roku akademik prowadzony w Łodzi przez wspólnotę Chemin Neuf. Docelowo placówka chce dać dach nad głową 80 żakom.

Akademik prowadzony przez Chemin Neuf ruszył już w ubiegłym roku. „To był jednak rok wyjątkowy, bo równolegle prowadziliśmy remont pomieszczeń. W akademiku mieszkało pięć osób i był to bardzo dobry sprawdzian” – mówi KAI Dagmara Klosse z Chemin Neuf. W tym roku wyremontowane jest już całe piętro, dzięki czemu do kamienicy przy ulicy Jaracza może wprowadzić się 14 studentów. „Przewidujemy miejsca dla siedmiu studentek i siedmiu studentów” – wyjaśnia Klosse.

Wspólnota założyła, że przede wszystkim akademik musi stwarzać mieszkańcom bardzo dobre warunki do nauki. Dlatego wszystkie pokoje są po generalnym remoncie, umeblowane, mieszkańcy mają dostęp do internetu, lodówki i pralki.

Drugim priorytetem jest życie wspólne. „Chcemy, żeby mieszkańcy akademika nie żyli anonimowo, ale tworzyli wspólnotę. Wszystko prowadzone jest zatem tak, żeby mieszkańcy mogli się dobrze poznać i mieli świadomość, że współtworzą atmosferę tego miejsca. Proponujemy zatem wspólne kolacje i śniadania, a jeden wieczór w tygodniu spędzamy wspólnie, czasem słuchając jakiejś konferencji” – mówi Klosse.

Akademik stwarza także możliwość rozwoju duchowego. „W ciągu całego roku organizujemy trzy wyjazdowe weekendy, podczas których poruszamy tematy związane z życiem młodego człowieka, jak choćby rozeznanie czy życie uczuciowe. Dodatkowo jest jedna pięciodniowa sesja. Zarówno na weekendy jak i na sesję wyjeżdżamy do prowadzonego przez wspólnotę ośrodka w Wesołej” – dodaje Klosse. Ważnym elementem akademika jest też kaplica.

Na razie do dyspozycji mieszkańców jest jedno, wyremontowane piętro. Jednak za kilka lat, po przeprowadzeniu pełnego remontu pozostałych pięter, akademik będzie mógł przyjąć 80 studentów.

Wspólnota Chemin Neuf jest wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym, o szczególnym powołaniu do pracy na rzecz jedności między kościołami, jedności i pojednania osoby, małżeństwa i rodziny, między krajami i narodami, w Kościele. Powstała w 1973 roku w Lyonie, we Francji.

Zaangażowani są do niej kobiety i mężczyźni: kapłani, osoby konsekrowane, osoby stanu wolnego i małżeństwa.

Obecnie Wspólnota jest międzynarodowa. Istnieje w ponad 50 krajach świata i jest mocno „zakorzeniona” w 21 z nich. Liczy dzisiaj około 1200 osób różnych narodowości.

Pierwsi tegoroczni mieszkańcy wprowadzą się do akademika 1 października.