Autor:
Złoty Jubileusz Kapłaństwa Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Punktem kulminacyjnym jubileuszowych obchodów była pontyfikalna Msza św. dziękczynna, którą Dostojny Jubilat sprawował we wspólnocie Kościoła łódzkiego w niedzielę 22 czerwca, o godzinie 12.30 w bazylice archikatedralnej. Wśród koncelebransów byli: abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, bp Andrzej Dziuba z Łowicza, bp Wiesław Mering oraz bp Bronisław Dembowski z Włocławka, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP oraz bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski. W Eucharystii uczestniczyli również dostojni członkowie archikatedralnej kapituły łódzkiej i kapituły kolegiackiej łaskiej, a także czcigodni księża diecezjalni i zakonni. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Rządu i parlamentu RP, eurodeputowani, reprezentanci władz miejskich i wojewódzkich Łodzi oraz miast z nią sąsiadujących. Nie zabrakło przedstawicieli łódzkich uczelni, świata kultury, wojska, policji, straży pożarnej oraz miejskiej. Obecne były siostry zakonne z różnych zgromadzeń, klerycy oraz duża rzesza wiernych z terenu całej naszej archidiecezji. W dziękczynną modlitwę włączyli się słuchacze Radia Niepokalanów, które transmitowało przebieg całej uroczystości.
Bp Adam Lepa mówił w homilii: „We wspólnocie chrześcijan świętowanie jubileuszu jest zawsze przeżyciem sacrum, które przenika uczestników tego wyjątkowego święta. Wydarzeniem najważniejszym jest wtedy sprawowanie Eucharystii, która staje się dziękczynieniem składanym dobremu Bogu za bezmiar łask, których słowo jubileusz jest symbolem i znakiem rozpoznawczym. Objawia się to najpełniej, gdy jubileusz przeżywa kapłan, a tytułem świętowania jest jego posługa wynikająca ze święceń. Eucharystia sprawowana przez kapłana jubilata ma szczególną wagę i znaczenie. Dzisiaj archidiecezjanie we wszystkich kościołach parafialnych, kaplicach i klasztorach, w szczególny sposób modlą się w intencji swojego Pasterza. Wszyscy wypraszamy u miłosiernego Boga łaski i błogosławieństwa na dalsze lata życia i posługi Dostojnego Jubilata. Mam wyjątkowy zaszczyt złożenia życzeń Księdzu Arcybiskupowi. Czynię to w imieniu licznie zgromadzonych przedstawicieli Kościoła łódzkiego. Życzymy zatem, aby jak najdłużej oczami serca widział liczne i bogate owoce swojego ofiarnego posługiwania, wśród nich realizujące się oczekiwanie Jana Pawła II, wyrażone w Łodzi, że najskuteczniej ewangelizują świat ci, którzy najpierw ewangelizują samych siebie. Niech przynosi to Arcybiskupowi Łódzkiemu jak najwięcej satysfakcji i pasterskiej radości. Oczekiwania, z którymi w sposób szczególny wiąże Ksiądz Arcybiskup swoje nadzieje, to wzrost powołań kapłańskich w archidiecezji i pełne respektowanie dni świętych. W nawiązaniu do znanej myśli Jana Pawła II jak najserdeczniej życzymy, żeby regularny udział w Eucharystii stał się sercem niedzieli w każdej rodzinie, aby mogła być środowiskiem w którym rodzi się postawa służby i powstaje klimat sprzyjający decyzjom, które prowadzą do kapłaństwa.”
Ks. abp Józef Kowalczyk w najlepszych życzeniach złożonych Metropolicie Łódzkiemu zawarł intencje, aby przeżywane przez niego kapłaństwo było nieustannym źródłem radości i wdzięczności Panu Bogu za dar i łaskę powołania, a dalsze lata w posługiwaniu kapłańskim i biskupim obfitowały w Bożą łaskę za pośrednictwem Matki Miłosierdzia.
Za przekazane życzenia i modlitwy Dostojny Jubilat serdecznie podziękował w swoim słowie skierowanym do całego świętego zgromadzenia liturgicznego. Wyrazami wdzięczności Arcybiskup Metropolita Łódzki objął swoich najbliższych współpracowników: bpa Adama Lepę i bpa Ireneusza Pękalskiego, całe prezbiterium Kościoła lokalnego, osoby konsekrowane, oraz wszystkich wiernych świeckich archidiecezji. Podziękował tym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem uświetnili uroczystość jubileuszową, oraz tym, którzy wzbogacili ją swoją obecnością, pełnymi serdeczności i szacunku życzeniami, przepięknym śpiewem i podniosłą muzyką. Wielkie i radosne dziękczynienie Kościoła łódzkiego za dar 50-lecia kapłaństwa Pasterza Archidiecezji zwieńczyło wspólne Te Deum Laudamus.

Galeria zdjęć: