Archidiecezja Łódzka
Rosja: w Moskwie uczczono pamięć o Janie Pawle II
09:14 | 03.04.2008 | Wyświetleń: 132
Rosja: w Moskwie uczczono pamięć o Janie Pawle II

W trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II pamięć o nim uczczono także w Moskwie. W miejscowych kościołach katolickich odprawiane są Msze św. w intencji jego rychłej beatyfikacji, a modłom tym towarzyszą też inicjatywy kulturalne.

Wspomnienie o wielkim Papieżu-Polaku jest tu wciąż żywe. Wiele osób, w tym także prawosławnych, żałuje, że nie spełniło się jedno z największych jego pragnień – odwiedziny Rosji i spotkanie z patriarchą moskiewskim.

Instytut Kultury Polskiej w Moskwie zorganizował pokaz filmu „Karol – człowiek, który został papieżem” w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Licealiści ze Szkoły Polskiej przy ambasadzie RP w Moskwie przygotowali bardzo wzruszający program artystyczny. Wykorzystano w nim najważniejsze myśli z przemówień Ojca Świętego, wygłoszonych podczas jego pielgrzymek do Polski i spotkań z młodzieżą, a także fragmenty jego utworów literackich. Przypomniano wiersz Juliusza Słowackiego, wypowiadający przeczucie poety o wyborze na Stolicę Piotrową Papieża Słowianina. Na zakończenie programu odśpiewano ulubioną oazową piosenkę Jana Pawła II – „Barkę”.