Archidiecezja Łódzka
ProChrist : 1300 śpiewaków z 44 chórów w katowickim Spodku.
10:19 | 09.04.2008 | Wyświetleń: 163
ProChrist : 1300 śpiewaków z 44 chórów w katowickim Spodku.

4500 osób z kościołów różnych wyznań modliło się wspólnie w katowickim Spodku podczas trzeciego z serii wieczorów ProChrist. Wśród nich znajdowało się blisko 1300 śpiewaków, którzy wspólnie wykonali trzy pieśni.

Podczas wtorkowego spotkania zaśpiewało razem blisko 1300 osób z 44 chórów, głównie ze Śląska. Projektowi o nazwie Megachór ProChrist przewodził Jean Claude Hauptmann, francuski dyrygent, który od lat współpracuje m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”.

44 chóry wystąpiły w strojach, w jakich pokazują się podczas własnych koncertów. Wykonały trzy utwory: „Zwątpienie Zdziwienie”, „Będę śpiewał” i „Hosanna”. Tego samego dnia odbyła się w Spodku pierwsza i jedyna próba Megachóru.

– Mieliśmy tylko jedną próbę razem. Należało zgrać to, co każdy chór ćwiczył u siebie. Każdy dyrygent ma przecież własną wizję, inne proponuje tempo. Teraz musieliśmy wszyscy zaśpiewać tak, jak dyrygował pan Hauptmann – powiedział tuż przed występem Megachóru Stanisław Wilczek z Chóru Acalanthis działającego przy parafii Piusa X w Rudzie Śląskiej.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – tym razem od tego przysłowia wyszedł ks. Ulrich Parzany w swoim przesłaniu.

– Pragniemy relacji, ale wielu ludzi żyje w samotności – przekonywał ks. Parzany. Podkreślił też, że dla Chrystusa nikt nie jest ani zbyt młody, ani zbyt stary. – On zna ciebie od serca, zna twoje pragnienia. Dlatego wzywa cię: choć i naśladuj mnie – wołał w Spodku ewangelicki teolog.

– Człowiek, który wątpi, może zadziwić się tutaj i odnaleźć swoją drogę do Ojca –powiedział zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Tadeusz Szurman.

– Oby każdy, który dzisiaj wątpi, który utracił cel w życiu, czy to młody, czy sędziwy, mógł na nowo zadziwić się nad Bożą miłością i odkryć prawdę, a potem Boga codziennie uwielbiać, zakończył przemówienie hierarcha.

Trzeciego dnia ProChrist widzowie mogli zobaczyć również krótkie przedstawienie teatralne. Aktorzy, związani z międzynarodową grupą teatralną Covenant Players: Amy Lo i Dariusz Kawulok, wystąpili w sztuce Charlesa Tannera pt. „Do ostatniej cząsteczki”, mówiącej o spotkaniu kobiety biznesu z księdzem, duszpasterzem w jej parafii.

Zaprezentowano też reportaż o prawie osiemdziesięciopięcioletniej kobiecie, która spoglądając za siebie, dokonuje rewizji swoich opinii, poglądów i emocji towarzyszących jej życiu. Oprócz Megachóru atrakcją muzyczną wieczoru był chór Z Miłości.