Archidiecezja Łódzka
Dr Bosek o rządowym Zespole ds. Bioetyki: najważniejsza jest ochrona ludzkich embrionów
10:24 | 09.04.2008 | Wyświetleń: 144
Dr Bosek o rządowym Zespole ds. Bioetyki: najważniejsza jest ochrona ludzkich embrionów

Zasadniczą sprawą przed ratyfikacją Konwencji Bioetycznej jest uchwalenie ustawy o ochronie embrionów - uważa dr Leszek Bosek, prawnik, członek powołanego dziś przez premiera Donalda Tuska Zespołu ds. Bioetyki. Zdaniem dr. Boska, udział teologów w pracach Zespołu jest ważny, ponieważ etyka, którą kierują się Polacy ma podstawy chrześcijańskie.

Dr Bosek uważa, że jego rola, jak i rola całego Zespołu, jest „czysto służebna”. – Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest przygotowanie poprawnego, z punktu widzenia legislacyjnego i z punktu widzenia konstytucyjnego, ustawodawstwa, które będzie umożliwiało ratyfikację Konwencji Bioetycznej – powiedział w rozmowie z KAI. Zasadniczą sprawą, zdaniem prawnika, jest przygotowanie i uchwalenie ustawy o ochronie embrionów. – To zagadnienie wzbudzać będzie kontrowersje, bo tak się dzieje we wszystkich krajach – podkreśla dr Bosek. – Nie ma w tej kwestii jednolitego, obiektywnego i akceptowalnego dla wszystkich standardu – przypomina. – Niektóre kraje gwarantują wysoką ochronę embrionów, bo traktują je jako ludzi. Ale np. Wielka Brytania, która nie chciała ratyfikować Konwencji, prowadzi daleko idące badania na embrionach, które w sposób dość drastyczny uprzedmiotawia, pozwalając niszczyć je bez żadnych ograniczeń.

Dr Bosek uważa również, że obecność w Zespole etyków i teologów chrześcijańskich jest bardzo ważna. – To nic nadzwyczajnego, w narodowych komitetach bioetycznych, które funkcjonują np. w Niemczech czy Szwajcarii, oprócz technicznych kwestii rozpatrywane są także kwestie etyczne – podkreśla dr Bosek. – W naszym kraju, gdzie dominuje etyka oparta na podstawach chrześcijańskich, obecność teologów jest naturalna.

Zespół ds. Bioetyki przy Prezesie Rady Ministrów powołał premier Donald Tusk. Zadaniem Zespołu ma być przygotowanie ratyfikacji Konwencji Bioetycznej i ustawy dotyczącej kwestii sztucznego zapłodnienia in vitro. Pierwsze spotkanie Zespołu zaplanowano na 24 kwietnia w Warszawie. Przewodniczącym jest poseł Jarosław Gowin.