Archidiecezja Łódzka
Amerykański mediewista: zbombardowanie Monte Cassino było kulturowym barbarzyństwem
10:01 | 09.04.2008 | Wyświetleń: 156
Amerykański mediewista: zbombardowanie Monte Cassino było kulturowym barbarzyństwem

Zbombardowanie opactwa na Monte Cassino w 1944 roku było kulturowym barbarzyństwem. Tę opinię amerykańskiego mediewisty Herbeta Blocha zacytował w swym wykładzie na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie jego uczeń Philip A. Stadter, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Chapel Hill w Północnej Karolinie.

Stadter, który po raz pierwszy zetknął się z mediolańską uczelnią na początku lat 60., otrzymał dziś jej doktorat honoris causa, a jego wystąpienie przedrukował watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Wspominając swego dawnego mistrza mówi on m.in., że bliskie jego sercu były dzieje mnichów na Monte Cassino. „Bloch poświęcił wiele lat na to, aby w książkach i artykułach ukazać rolę tego klasztoru dla zachowania i szerzenia chrześcijańskiej kultury w Europie. Wiadomo, że w wiekach średnich w bibliotece tego prastarego opactwa zachowały się najważniejsze manuskrypty starożytności Bloch ze zgrozą przyjął wiadomość o zburzeniu klasztoru w wyniku bombardowań w 1944 roku, które były skandalicznym i niezapomnianym przykładem upadku kultury” – mówił Stadter. Jego zdaniem szczęśliwie mnisi zatroszczyli się o uratowanie większej części biblioteki, w tym najcenniejszych woluminów, które znajdują się obecnie w Bibliotece Watykańskiej.

„Opatrznościowym zbiegiem okoliczności bombardowania przyczyniły się do odnalezienia nieznanych dokumentów, które pozwoliły Blochowi na szczegółowe wyjaśnienie średniowiecznych dziejów opactwa” – powiedział prof. Philip A. Stadter.