Autor:
Włochy: relikwie św. Ojca Pio wystawione przez cały rok?

Hierarcha wyjaśnił, że oględziny i konserwacja relikwii świętego mają na celu zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. „Nie ma takiego obowiązku, ale od dawna praktykuje się w tysiącletniej historii Kościoła kanoniczne oględziny ciał świętych bądź tych, którzy mają być beatyfikowani czy kanonizowani. W jakim celu? To odpowiedź na pewnego rodzaju historyczną odpowiedzialność, by zagwarantować, poprzez stosowne techniki, konserwację ciała świętych, ażeby i przyszłe pokolenia miały możliwość oddawania im czci i przechowywania relikwii. Nie chcemy być egoistami, cieszyliśmy się i cieszymy obecnością posługi św. Pio z Pietrelciny, lecz jego klientela, jak mawiał Paweł VI, to klientela naprawdę światowa, słusznie więc i ona powinna móc podzielać nasze szczęście”.

Arcybiskup ujawnił, że ciało świętego jest „w niezłym stanie”. Ujemnie odbiła się na nim najprawdopodobniej wilgoć panująca w krypcie i fakt, że grób został zamurowany zaraz po pogrzebie. „Mimo wszystko można powiedzieć , że górna część, jak twarz, jest zeszkieleciała, podobnie jak górne kończyny. Reszta jest dobrze widoczna, doskonale widać ręce: technicy stwierdzili, że w niektórych częściach ciała zaczął się proces automumifikacji” - wyjaśnił.

Dodał, że konserwacja zajmie od 30 do 40 dni. Polegać będzie na zabalsamowaniu, tak, by ciało mogło zostać następnie wystawione na widok publiczny. Prezentacja relikwii rozpocznie się 24 kwietnia. Abp D'Ambrosio podkreślił, że urna pozostanie w tej krypcie, w której spoczęła czterdzieści lat temu, czyli nie ma mowy o przeniesieniu szczątków o. Pio do nowego kościoła, czego obawiali się niektórzy z jego czcicieli.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego, metropolita diecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo, w której znajduje się sławne sanktuarium, nie wspomniał o możliwej wizycie papieża. Abp D'Ambrosio poinformował o takiej możliwości podczas porannego spotkania z wiernymi.

Pielgrzymi będą mogli sygnalizować swój przyjazd do San Giovanni Rotondo dzwoniąc pod numer 0039-0882-417500 lub wchodząc na stronę internetową www.teleradiopadrepio.it.