Autor:
Watykan: pierwsze kazanie wielkopostne o. Cantalamessy

Włoski franciszkanin mówił dziś o słowie Bożym w życiu Chrystusa. „Chrystus jest obecny w swoim słowie, albowiem to On mówi, kiedy w Kościele czyta się Pismo Święte”, powiedział o. Cantalamessa, podkreślając, że każda interpretacja tego Pisma musi „liczyć się z żywą tradycją Kościoła”.

Przypomniał, że skoro przepowiadanie Jezusa „zapoczątkowuje szczególny czas zbawienia”, to „jest ono jedną z tzw. tajemnic Chrystusa”. „Przepowiadanie Jezusa jest 'tajemnicą', ponieważ zawiera nie tylko objawienie nauki, lecz wyjaśnia misterium osoby samego Chrystusa; ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia zarówno tego, co poprzedza – tajemnica wcielenia – jak i tego, co następuje po niej tajemnicę paschalną. Bez słowa Jezusa, wydarzenia te byłyby nieme”, wyjaśnił kaznodzieja Domu Papieskiego, który mówił także o związku Słowa z Eucharystią.

„Ofiara Chrystusa dokonała się i wypełniła na krzyżu. W pewnym sensie zatem nie ma już kolejnych ofiar Chrystusa. wiemy jednak, że ta jedyna ofiara Krzyża uobecnia się i uaktywnia w ofierze eucharystycznej. Wydarzenie trwa w sakramencie, historia w liturgii. Coś podobnego dzieję się ze słowem Chrystusa: przestało ono istnieć jako wydarzenie, istnieje jednak jeszcze jako sakrament” - podkreślił włoski kapucyn.

„Słowo, które czytamy w Biblii nie jest niczym innym, jak znakiem materialnym (jak woda i chleb), zbiorem martwych sylab, ale pod wpływem wiary i Ducha Świętego, poprzez ten znak w tajemniczy sposób wchodzimy w kontakt z żywą prawdą i wolą Boga, i słyszymy głos samego Chrystusa - zauważył o. Cantalamessa. Jego zdaniem w słowach Pisma „działa coś więcej niż ludzkie rozumienie”, a dowodem tego jest np. nawrócenie się św. Augustyna podczas lektury Listu do Rzymian.

O. Cantalamessa wezwał, by nie "puszczać mimo uszu" słów Bożych, które słyszymy codziennie w Mszy św., ponieważ, jak stwierdził, niemal zawsze jedno z nich skierowane jest w szczególności do nas, a jedno słowo „może oświecić cały nasz dzień i całą naszą modlitwę”.

Kolejne trzy kazania wielkopostne o. Raniero Cantalamessa wygłosi 29 lutego oraz 7 i 14 marca.