Autor:
Wyświetleń: 619
„Dlaczego STOP narkotykom?” – rusza program edukacyjny Katolickiego Stowarzyszenia
Udostępnij

Elementem kampanii jest zrealizowany pod redakcją Małgorzaty Ajszpur film dokumentalny, przygotowany do wyświetlania głównie w szkołach. W filmie ukazane zostały świadectwa nastolatków, którzy doświadczyli uzależnienia od narkotyków. Aby je zdobyć, nierzadko zmuszeni byli żebrać, prostytuować się lub kraść. Autentyczne świadectwa młodych ludzi o konsekwencjach zażywania narkotyków mają jeszcze bardziej przekonać ich rówieśników, by stronili od „przygody” ze środkami odurzającymi.

Z drugiej strony, wypowiedzi w programie specjalistów ds. uzależnień, terapeutów oraz kapłanów prowadzących ośrodki socjoterapeutyczne mają poszerzyć wiedzę odbiorców na temat zagrożeń narkomanii, głównie przyczyn i konsekwencji wejścia w nałóg oraz możliwości pomocy osobie uzależnionej.

Do rozsyłanych po szkołach kopii filmu dołączone będą także scenariusze zajęć lekcji wychowawczych, na których nauczyciele w trakcie dyskusji z uczniami mają poruszać problemy narkomanii. Pozytywnie o filmie wypowiedzieli się już pedagodzy z lubuskich uczelni. – O narkomanii mówi się często w sposób płytki. Dlatego zdecydowaliśmy się poprosić znanych artystów, sportowców oraz ludzi biznesu o apel, w którym wyjaśniają oni, że w życiu można osiągnąć wiele, ale trzeba być wolnym od uzależnień. Mamy nadzieję, że ten apel do młodych ludzi dotrze – wyjaśniła Małgorzata Ajszpur.

„Naszym zamierzeniem jest, by film zaprezentowany został także rodzicom uczniów, gdyż dowiedzą się z niego, jak rozpoznać czy ich dziecko bierze narkotyki, a także jakie są możliwości i formy pomocy. Na terenie szkół rozwieszone zostaną plakaty informujące o programie” – powiedział Marcin Szczęsny, przewodniczący prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W program „Dlaczego STOP narkotykom?” zaangażowały się już władze samorządowe województwa lubuskiego i kuratorium oświaty, a także młodzież mająca doświadczenia uzależnień od narkotyków. – Województwo lubuskie zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby osób uzależnionych od narkotyków. Pierwszy kontakt z narkotykami następuje już w szkole podstawowej, 26 proc. gimnazjalistów ma problem z uzależnieniem, a jednorazowy kontakt z narkotykami deklaruje 40 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego bardzo mocno zaangażowaliśmy się w ten program – wyjaśniła Helena Hatka, wojewoda lubuski.

Program jest inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ogólnopolskiej organizacji młodzieżowej powołanej w 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, a mającej jeszcze przedwojenne tradycje. Obecnie KSM liczy 30 tys. członków działających w diecezjalnych oddziałach stowarzyszenia oraz kołach szkolnych i akademickich. Skupia młodzież, która ma ambicje nie tylko odnaleźć się w grupie rówieśników, w szkole lub parafii, ale przede wszystkim – przez swoją działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną – służyć „Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Udostępnij