Archidiecezja Łódzka
Włoska noblistka: Ani mi się śniło występować przeciwko papieżowi
11:03 | 30.01.2008 | Wyświetleń: 228
Włoska noblistka: Ani mi się śniło występować przeciwko papieżowi

„Ani mi się śniło występować przeciwko Papieżowi”. Pod takim tytułem „L'Osservatore Romano” zamieszcza w dzisiejszym numerze oświadczenie Rity Levi Montalcini, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1986 roku, której włoskie media przypisywały wypowiedź niechętną wizycie Benedykta XVI na Uniwersytecie „La Sapienza”.

Sędziwej uczonej, która w kwietniu skończy 99 lat, przypisano wypowiedź, że choć jest ona członkiem Papieskiej Akademii Nauk, gdyby wiedziała o proteście przeciwko zaproszeniu papieża na tę uczelnię, na pewno by się pod nim podpisała.

„Doniesienia te mijały się z prawdą; wielu dziennikarzy, którzy pisali o tym, przyznało, że «wydedukowali» z depesz agencyjnych przypisywane mi zdanie, którego nigdy nie wypowiedziałam. Jako członek Papieskiej Akademii Nauk, darzący podziwem papieża, nigdy bym się tak nie wyraziła. Wyjaśniam, że od początku, od komentarzy, jakie wywołała ta godna ubolewania inicjatywa, daleka byłam od zajmowania stanowiska przeciwnego papieżowi” – napisała włoska uczona.