Archidiecezja Łódzka
Watykan: kampania wspierająca moratorium przeciwko aborcji
22:36 | 28.01.2008 | Wyświetleń: 266
Watykan: kampania wspierająca moratorium przeciwko aborcji

Stolica Apostolska rozpoczyna kampanię na rzecz obrony życia. W imieniu papieża kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, będzie przekonywał wszystkich ludzi dobrej woli do wprowadzenia moratorium przeciwko aborcji.

Z pomysłem wprowadzenia moratorium wystąpił włoski dziennikarz Giuliano Ferrara. Wzorem dla jego inicjatywy było moratorium przeciwko karze śmierci, uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica”, kard. Trujillo poinformował, że w ramach podróży do różnych krajów świata będzie się starał przybliżyć głowom państw, politykom i instytucjom kulturalnym nauczanie katolickie w kwestii obrony życia i zyskać ich poparcie dla tej ideei.

Aborcja jest „ciężką karą, nałożoną na bezbronnych i niewinnych” – oświadczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wyjaśnił on, że do odbycia podróży skłonił go „wielki zamęt” panujący w kwestiach związanych z przerywaniem ciąży.

Międzynarodowa kampania Stolicy Apostolskiej ma objąć wszystkie aspekty obrony życia, zwłaszcza problemy związane z transplantologią. „Przekazywanie życia nie może się ograniczać jedynie do rozmnażania w sensie reprodukcji” – stwierdził watykański hierarcha i podkreślił, że rodzinę należy uznać za dobro społeczne.

Kardynał poinformował rónocześnie, że pierwszym etapem dyplomatycznych podróży będzie wizyta w stolicy Dominikany – Santo Domingo. Dominikana jest jednym z nielicznych krajów, w których dzięki jednogłośnej współpracy katolików i protestantów nie dopuszczono do legalizacji aborcji. Watykański hierarcha uda się następnie do Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui i Chile. Potem odwiedzi USA, Kanadę, a także kraje Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy.

Benedykt XVI 7 stycznia w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej wyraził radość, „że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło 18 grudnia ub. roku rezolucję, wzywającą państwa członkowskie do wprowadzenia moratorium przeciwko stosowaniu kary śmierci”. Ojciec Święty wyraził jednocześnie nadzieję, że „ta inicjatywa zachęci do publicznej debaty na temat świętości ludzkiego życia”.