Archidiecezja Łódzka
Warszawa: Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży
10:02 | 25.01.2008 | Wyświetleń: 279
Warszawa: Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

O tym, czy Kościół traci młodzież oraz czy internet jest równie ważnym sposobem ewangelizacji jak ambona – będą się zastanawiali uczestnicy Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które rozpoczyna się w piątek 25 stycznia w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy kampusie UKSW. Spotkanie potrwa do niedzieli 27 stycznia i będzie jednym z etapów przygotowań do XXIII Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 15-20 lipca w Sydney.

Zdaniem organizatorów Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży (KFDM), ma ono stanowić ważny moment refleksji Kościoła w Polsce nad stanem duszpasterstwa młodzieży. Punktem wyjścia do dyskusji będą takie zagadnienia jak m.in. „Dlaczego Kościół traci młodzież? Czy Internet może być tak samo ważny jak ambona i sala katechetyczna? Wieczernik czy areopag?”.

Zainspirowani treścią orędzia Benedykta XVI do młodych całego świata, organizatorzy warszawskiego forum zaprezentują podczas spotkania program pracy duszpasterskiej „Wyzwolić moc świadectwa”. Będzie on trzecią częścią duchowej drogi na XXIII Światowe Dni Młodzieży. Stanowić będzie jednocześnie – wraz z dwoma poprzednimi „Wyzwolić prawdę z 2006 r. i „Wyzwolić miłość” z 2007 r. – „swoisty tryptyk refleksji nad obecnością i misją Ducha Świętego w formacji młodego chrześcijanina”.

„Doświadczając wzajemnej wspólnoty, słuchając wykładów i trwając na modlitwie uczestnicy Forum, kapłani i świeccy, poszukiwać będą źródeł duchowej mocy w apostołowaniu oraz odpowiednich środków ewangelizacji, tak by orędzie Jezusa dotarło aż „na krańce świata” młodzieżowej kultury i różnych współczesnych subkultur” – uważają organizatorzy KFDM.

W sytuacji, kiedy stosunkowo niewielu młodych ludzi z Polski uda się na Światowe Dni Młodzieży w Sydney, „poszukiwać będziemy >>krańców świata<<, które nie koniecznie leżą na innej półkuli, czy na innym kontynencie. Także i blisko nas są przestrzenie, gdzie Duch Święty jeszcze nie owocuje i gdzie potrzeba młodzieńczej werwy, radości wiary oraz odważnego świadectwa” – zaznaczają. Szczególnym Patronem tych poszukiwań duszpasterstwo młodzieży w Polsce chce uczynić postać św. Pawła apostoła. Ogłoszenie przez Benedykta XVI obecnego roku rokiem św. Pawła wpisuje się jednocześnie w cykl wydarzeń w Kościele. Dla młodzieży program na obecny rok mają stanowić trzy tematy: „Ja i Chrystus” w okresie Wielkiego Postu, „Ja i Wspólnota” w okresie wielkanocnym oraz „Ja i świat” w okresie wakacyjnym. Ważną częścią forum będzie cykl wykładów m.in. o aktualnych wyzwaniach duszpasterstwa akademickiego w Polsce, oczekiwaniach młodzieży wobec Kościoła i sposobach ewangelizowania w czasach dominacji mediów elektronicznych. Wygłoszą je m.in. bp pomocniczy poznański Marek Jędraszewski, ks. prof. Waldemar Chrostowski oraz ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. O propozycji utworzenia nowego portalu internetowego „Opoka Młodych” mówić będzie Bartłomiej Dobrzyński. Z uczestnikami KFDM spotkają się także m.in. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik oraz bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Początek Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w piątek 25 stycznia o godz. 15 w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym przy kampusie UKSW, przy ul. Dewajtis 3. Spotkanie potrwa do niedzieli 27 stycznia.