Archidiecezja Łódzka
Kard. Bagnasco o „wymuszonej nieobecności” Benedykta XVI na rzymskim uniwersytecie
10:08 | 22.01.2008 | Wyświetleń: 255
Kard. Bagnasco o „wymuszonej nieobecności” Benedykta XVI na rzymskim uniwersytecie

Solidarność z Benedyktem XVI i ubolewanie, że z powodu przejawów nietolerancji musiał on zrezygnować z czwartkowej wizyty na rzymskim Uniwersytecie "La Sapienza" wyraził przewodniczący episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco. Przemawiał on podczas otwarcia obrad zimowej sesji Rady Stałej Konferencji Biskupów Włoskich w Rzymie.

Arcybiskup Genui podkreślił, że obecności papieża na uroczystości inauguracji roku akademickiego przeciwna była „zdecydowana mniejszość wykładowców i studentów” i skrytykował opinię, według której Benedykt XVI miał się „wycofać” z udziału w ceremonii. Zdaniem kardynała była to „wielkoduszna decyzja, podjęta po to, aby nawet pośrednio nie podsycać napięć wywołanych przez innych”.

„Wielkie było zaskoczenie i jeszcze większy smutek w obliczu tego, co się wydarzyło, szczególnie ze względu na uznanie, jakie Kościół ma do instytucji uniwersytetu” – dodał kard. Bagnasco. Uważa on, że sytuacja, do jakiej doszło na rzymskiej uczelni, jest owocem „nieliberalnego sekciarstwa, które biorąc za pretekst znaną i wyjaśnioną już sprawę Galileusza, sztucznie zmanipulowało stanowisko wyrażone kiedyś przez Josepha Ratzingera, czyniąc z niego sztandar, pod którym narzuciło swą hałaśliwą wolę”. „Nie możemy nie być tym zaniepokojeni jako obywatele i jako włoscy biskupi” – dodał kardynał.

Zauważył, że wbrew intencjom kontestatorów „wymuszona nieobecność” papieża „szybko stała się obecnością o znacznie większym zasięgu, aniżeli się spodziewano”. Przykładem tego był masowy udział wiernych w niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”, będący „wiernym świadectwem mocnych uczuć, jakie nie opuszczają narodu włoskiego”.

„To właśnie skłania nas, by mimo wszystko z ufnością patrzeć przed siebie i mieć ufność. Ufność w zdrowy rozsądek. Ufność w moc rozumu otwartego na prawdę. Ufność w tradycję kulturalną naszego kraju, dla którego zawsze dialog wiary i rozumu stanowił źródło żywego i żywotnego postępu i cywilizacji” – stwierdził przewodniczący episkopatu Włoch.

Posiedzenie Rady Stałej potrwa do 24 stycznia.