Archidiecezja Łódzka
Bp Betori: Dla Benedykta XVI sprawa wizyty na „La Sapienza” jest „zamknięta”
22:02 | 29.01.2008 | Wyświetleń: 158
Bp Betori: Dla Benedykta XVI sprawa wizyty na „La Sapienza” jest „zamknięta”

Dla Benedykta XVI sprawa odwołania planowanej na 17 stycznia wizyty na rzymskim Uniwersytecie „La Sapienza” jest „zamknięta”. Oświadczył to sekretarz generalny episkopatu Włoch biskup Giuseppe Betori w czasie konferencji podsumowującej obrady rady stałej w Rzymie. Jej uczestnicy, jak ujawnił, wystosowali do papieża list z wyrazami solidarności. Bp Betori zapewnił, że decyzję o odwołaniu wizyty Watykan podjął „na podstawie wskazań wszystkich zainteresowanych stron”.

Sekretarz generalny włoskiego episkopatu mówił także o obecnej dyskusji na temat ustawy legalizującej aborcję, podkreślając, że „nie jest ona zdobyczą, lecz porażką” i trzeba zrobić wszystko, aby zapewnić kobietom „wolność nieprzerywania ciąży”.

Bp Betori przyznał, że we włoskiej kulturze i polityce stale obecny jest antyklerykalizm i Kościół powinien się z tym liczyć. Zapowiedział, że w maju ukaże się dokument biskupów, podsumowujący aktualny system finansowania Kościoła, który wszedł w życie dokładnie 20 lat temu, po rewizji konkordatu w 1984 roku.

Bp Betori wyraził nadzieję, że w obliczu kryzysu rządowego partie polityczne ponad własne interesy postawią dobro kraju. Jego zdaniem „obywatele mogą mieć zaufanie do prezydenta Giogrio Napolitano, do jego zdolności oceny sytuacji i miłości do kraju”.

Poproszony o ocenę proponowanych rozwiązań, sekretarz generalny episkopatu zauważył, że należy to do prezydenta republiki. Nie chciał również wypowiadać się na temat hipotezy narodzin nowej chrześcijańskiej demokracji. „Nie do nas należy wydawanie zezwoleń bądź zakazów, ani wspieranie inicjatyw, za które odpowiedzialność ponoszą katolicy” – powiedział biskup.