Archidiecezja Łódzka
Komunikat Arcybiskupa przed Peregrynacją Relikwii Bł. Karoliny Kózkówny
02:06 | 07.11.2007 | Wyświetleń: 329
Komunikat Arcybiskupa przed Peregrynacją Relikwii Bł. Karoliny Kózkówny

Pragnę powiadomić moich Archidiecezjan, że diecezja tarnowska ofiarowała Kościołowi Łódzkiemu relikwie błogosławionej Karoliny Kózkówny pochodzącej z podtarnowskiej wsi. Nawiedzą one poszczególne dekanaty naszej archidiecezji. Peregrynacja relikwii rozpocznie się w dniu 17 listopada br. Jej zakończenie nastąpi 15 listopada 2008 r.

Błogosławiona jest Patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc. Urodziła się w 1898 r. w rodzinie głęboko religijnej. Zadziwiała wszystkich umiłowaniem modlitwy oraz działalnością katechetyczną, którą z potrzeby serca prowadziła wśród swoich rówieśników i w kręgach osób dorosłych. Chętnie też spieszyła z pomocą samarytańską wobec ludzi chorych i cierpiących, którym także czytała czasopisma religijne. Zginęła w wieku zaledwie 16 lat, w 1914 r. na początku I wojny światowej, zamordowana bestialsko przez żołnierza carskiego, gdy broniła się, aby zachować dziewictwo. Papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę w 1987 r. w Tarnowie. Obecnie przygotowywany jest proces kanonizacyjny.

Błogosławiona Karolina jest męczennicą. Jan Paweł II w homilii podczas mszy świętej beatyfikacyjnej powiedział, że oddała ona „swoje młode życie, aby obronić swą kobiecą godność”. Wszak „święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka”.

Drodzy Archidiecezjanie, Kochana Młodzieży!
Zbliżająca się peregrynacja relikwii tej bohaterskiej polskiej dziewczyny będzie wyjątkową sposobnością, aby ożywić w sobie wiarę i pogłębić odwagę w jej wyznawaniu. Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebni są naszemu narodowi mężni chrześcijanie – zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Błogosławiona Karolina uczy nas tego i wyjednuje u Jezusa potrzebne łaski, abyśmy umieli odważnie wyznawać wiarę i żyć według jej zasad. Zachęcam serdecznie młodzież do aktywnego uczestniczenia w tej niezwykłej i bardzo ważnej peregrynacji. Księża proboszczowie oraz duszpasterze młodzieży będą sukcesywnie informować o niej w poszczególnych dekanatach i parafiach. Wszystkim uczestnikom peregrynacji życzę licznych i trwałych owoców ze spotkań z błogosławioną Męczennicą w jej peregrynujących relikwiach.

Na to bliskie już pielgrzymowanie z całego serca błogosławię.