Archidiecezja Łódzka
Sesja o misjach
12:19 | 08.10.2007 | Wyświetleń: 433
Sesja o misjach

50-lecie wydania encykliki Piusa XII "Fidei Donum" to doskonała okazja do przypomnienia sobie jej założeń. I właśnie misjom, nie tylko w Afryce, poświęcona będzie jesienna sesja duszpasterska w archidiecezji łódzkiej.

Głównym mówcą sesji będzie abp Henryk Hozer. „Z wykształcenia lekarz, związany w praktyce z misjami, bo sam przebywał w Afryce. Obecnie jest Sekretarzem Kongregacji do Spraw Ewangelizacji Narodów i przebywa tutaj, żeby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, myślę, że popartymi także niezwykłym doświadczeniem. Wygłosi wykład „Encyklika Fidei Donum jej aktualność i zadania duszpasterskie” – wyjaśnia ks. Jarosław Pater, notariusz łódzkiej kurii. Encyklika poświęcona była w całości misjom w Afryce. W latach 50. kończył się kolonializm i zaczynały nowe problemy tego kontynentu. „Chcemy na nowo spojrzeć na problem bardzo ważny w życiu Kościoła. Bo przecież Kościół ma wymiar misyjny, jeden z podstawowych w swojej działalności” – dodaje kapłan.
Podczas spotkania będzie też mowa o roli świeckich. „Dopełnieniem tego wystąpienia będzie wykład profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Jarosława Różańskiego, który omówi zadania laikatu wobec misji prowadzonych przez Kościół. Żebyśmy mieli taki pełny obraz tego misyjnego wymiaru Kościoła” – wyjaśnia ks. Pater.
Pierwsze spotkanie w poniedziałek, 8 października o godz. 15.00. Druga odsłona jutro o godzinie 10.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.