Archidiecezja Łódzka
Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
18:13 | 04.10.2007 | Wyświetleń: 523
Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Biskup Zdzisław Fortuniak z Poznania przewodniczył obchodom Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów w Łodzi. Uroczystości odbyły się 4 października w łódzkiej katedrze.

Bp Fortuniak wygłosił w katedrze homilię, którą poświęcił określeniu zadań, jakie stoją przed kapłanami. Przede wszystkim próbował zdefiniować pojęcie „być duchownym”. „Jesteśmy posłani, nas również wyznaczył Pan i polecił: idźcie, oto was posyłam. Zlecił nam zadanie. Zdajemy sobie sprawę, jakie miejsce w realizacji tego zadania zajmuje Pismo Święte, słowo Boże. I to zarówno w naszym osobistym życiu, jak i w naszej posłudze” – mówił duchowny. Kolejną istotną sprawą jest jego zdaniem osobiste religijne doświadczenie księdza, które jest szczególnie ważne „w dobie cywilizacji obrazu i zmian”. „Duszpasterz musi być przede wszystkim duchownym, to znaczy człowiekiem, który sam dysponuje doświadczeniem religijnym. Będziemy mieli tyle autorytetu, ile wykażemy doświadczenia religijnego, by prowadzić ludzi do ich osobistych doświadczeń religijnych” – podkreślał gość.
Bardzo ważną dla kapłana sprawą jest też wierność Ewangelii. „Koniecznie trzeba pamiętać, że Ewangelia jest ostateczna i nie przemija. Jej kryteria są wieczne. Nie możecie na nowo odczytywać Ewangelii w duchu czasów, dostosowując się do wszystkiego, czego żąda świat. Na odwrót – trzeba odczytywać znaki czasu i problemy współczesnego świata w ciągłym świetle Ewangelii” – podkreślał bp Fortuniak. Poznański biskup zwrócił też uwagę, że kapłani muszą rozróżniać – czy służą Bogu, czy dziełom Bożym.