Archidiecezja Łódzka
Sesja naukowa poświęcona wizycie Jana Pawła II w Łodzi
10:47 | 12.06.2007 | Wyświetleń: 303

"Ta sesja mogłaby mieć podtytuł prawda o wizycie Jana Pawła II w Łodzi" - mówił na rozpoczęciu sesji naukowej poświęconej pobytowi papieża-Polaka abp Władysław Ziółek. Sympozjum zorganizowały wspólnie Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi. Sesja trwa w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

„Spojrzenia naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej i przedstawicieli Archidiecezji Łódzkiej wzajemnie się uzupełniają. Uwzględniają szeroki kontekst, jaki towarzyszył wizycie, a szczególnie pracom, które ją poprzedzały” – mówił metropolita łódzki. „Dokumenty znajdujące się po tamtej stronie były dla nas absolutnie niedostępne. Jestem przekonany, że dzisiejsza sesja wniesie wiele do naszej wiedzy o tamtej wizycie, a szczególnie o mechanizmach, na jakich budował swoją egzystencję ówczesny system totalitarny” – podkreślał.
Abp Ziółek podkreślił też, ukazanie prawdy o tamtych wydarzeniach jest szczególnie istotne, bo papież „był bardzo wrażliwy na problem prawdy. Był jej najznamienitszych świadkiem i apostołem”.
Wiceprezydent Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski zauważył, że cechą bardzo istotną ówczesnych wydarzeń był kontrast między założeniami, jakie stawiała przed sobą władza, a efektami. „Usiłowano izolować papieża od społeczeństwa. Dobrym przykładem jest tutaj wizyta w Uniontexie. Władza postanowiła otoczyć papieża osobami z tzw. aktywu. I co się okazało? Że ten aktyw przemienia się i zaczyna śpiewać „My chcemy Boga”” – mówił Tomaszewski.
Wiceprezes IPN, Maria Dmochowska, łodzianka, wspomniała o raporcie, przygotowanym dla papieża przez grupę opozycjonistów. „Raport wydrukowała tajna drukarnia Tygodnika Mazowsze. Był rozdawany na Lublinku, na całej trasie wizyty, trafił też jakimś cudem – dzięki ojcu Stefanowi Miecznikowskiemu – do Jana Pawła II. I kiedy stanęli pod megafonem przy zakładach Uniontex i słuchaliśmy, co papież mówi do ludzi pracy, usłyszeliśmy w dwóch miejscach cytaty z naszego raportu” – przypomniała Dmochowska.
Dr Tomasz Toborek z IPN krótko przedstawił działania służb specjalnych wobec Kościoła Katolickiego w Łodzi w latach powojennych. „Analizując sytuację, w jakiej znalazł się Kościół trzeba zwrócić uwagę na dwa istotne elementy: ogromne osłabienie w wyniku represji ze strony okupanta i jeszcze większy autorytet” – mówił Toborek.
Ks. dr hab. Piotr Zwoliński opisał wybrane działania SB wobec programu duszpasterskiego przedostatniego ordynariusza diecezji łódzkiej, bp Józefa Rozwadowskiego. Opisał m.in. działania mające na celu skłócenie świeckich i duchownych i inwigilację środowiska akademickiego i powstających właśnie duszpasterstw.
Z kolei dr Janusz Wróbel z IPN zwrócił uwagę na nastroje społeczeństwa łódzkiego po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Ówczesne lokalne media nie oddawały teg, co działo się wśród mieszkańców regionu. Natomiast bardzo trafnie wpływ tego zdarzenia na przyszłość Polski oceniali aktywiści partyjni. „Z informacji łódzkiego sekretarza PZPR wynika, że wybór papieża-Polaka był dla społeczeństwa łódzkiego kompletnym zaskoczeniem. Nikt się tego nie spodziewał. Ta zaskakująca wieść była jednak szeroko komentowana. W ocenie działaczy partyjnych część rozmówców przejawiała radość z faktu wyboru. Wiele osób uważało, że przyniesie splendor dla Polski i umocnienie pozycji Polski na świecie” – mówił Wróbel. Spodziewano się również, że „łatwiej będzie zaciągać nowe pożyczki”.