Autor:
Powstał Klub Przyjaciół Tygodnika Powszechnego

Debata odbyła się w 20. rocznicę wizyty papieża-Polaka w Łodzi. Dlatego pierwsza część rozmowy dotyczyła aktualności nauczania Jana Pawła II z łódzkiego spotkania z włókniarkami w nieistniejących już dzisiaj zakładach „Uniontex”. Druga część spotkania poświęcona była encyklikom Jana Pawła II.

W dyskusji wzięli udział redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, ks. Adam Boniecki, minister nauki prof. Michał Seweryński, wiceszefowa łódzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi, prof. Barbara Bogołębska i ks. Andrzej Luter.

Debata była okazją do promocji książki „Zrozumieć papieża. Rozmowy o encyklikach” - zapisu rozmów Katarzyny-Kolendy-Zaleskiej z ks. Adamem Bonieckim. Rozdawane były także promocyjne egzemplarze Tygodnika Powszechnego z dodatkiem poświęconym Krakowowi.

„To spotkanie zostało zorganizowane przez grono osób, które zamierzają utworzyć Klub Przyjaciół Tygodnika Powszechnego w Łodzi” - mówi ks. Andrzej Perzyński, inicjator i organizator debaty. „Klub skupia osoby z różnych środowisk – zdecydowanie ponad podziałami” - podkreśla ks. Perzyński.

Uczestnicy środowej debaty wypełnili 300-miejscową aulę Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Wysoka frekwencja zachęca organizatorów do kolejnych działań.

„Już po wakacjach przystępujemy do realizacji projektu Fundacji Tygodnika Powszechnego pod nazwą Co ty na to?” - zapowiada ks. Perzyński. „Chodzi o stworzenie warunków do powszechnej debaty społecznej. Obecnie dominujący ton debat społecznych naznaczony jest agresją i kwalifikowaniem rozmówcy według klucza preferencji politycznych, a nie według wiedzy i argumentów merytorycznych. Chcemy gromadzić ludzi słuchających argumentów rozmówcy i chętnych do - jak mawiał ks. Józef Tischner - uczenia się także od tych, z którymi pozostaje się w zasadniczym sporze” - wyjaśnia. ks. Perzyński.

Za kilka dni w internecie pojawi się klubowa strona www.tygodnik.lodz.pl, która ma zawierać m.in. dźwiękowy zapis debaty oraz szczegółowe informacje o najbliższych zamierzeniach.