Archidiecezja Łódzka
20. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi
17:13 | 12.06.2007 | Wyświetleń: 372
20. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi

Dokładnie 20 lat temu, 13 czerwca 1987 roku gościł w Łodzi papież Jan Paweł II. Archidiecezja łódzka świętuje rocznicę od kilku dni. 13 czerwca organizowanych jest jednak najwięcej spotkań z tej okazji.

Kulminacyjnym punktem obchodów było Archidiecezjalne Święto Eucharystii. Jego gościem był w tym roku kard. Zenon Grocholewski. W poniedziałek gościł w Łodzi Piotr Rubik, a we wtorek odbyła się sesja naukowa poświęcona wizycie Jana Pawła II.

W środę 13 czerwca mieszkańców Łodzi i regionu czeka wiele spotkań. O godz. 9.50 rozpoczęła się V edycja Wędrówki Łódzkim Szlakiem Papieża Pielgrzyma. Jej uczestnicy objadą autokarami wszystkie miejsca, w których był Jan Paweł II podczas wizyty w Łodzi. Wędrówka zakończy się o godz. 13.00 pod pomnikiem papieża przy łódzkiej katedrze.

Bogaty program przygotowała też młodzież. „O godz. 10.00 – kiedy papież wylądował w Łodzi – grupa młodych ludzi będzie uczestniczyć w happeningu ewangelizacyjnym. Pod transparentem „Łódź czyta JPII” przez kilka godzin – bez przerw – młodzież przypominać będzie słowa Jana Pawła II z encyklik i listów do młodzieży” – opowiada duszpasterz młodzieży, ks. Jarosław Kłys. Happening zakończy się o godz. 18.00. W tym samym czasie w pasażu Schillera odbywać się będzie akcja honorowego oddawania krwi „Dar miłości”. „Chcemy słowem i czynem przypomnieć, że kochamy papieża” – mówią młodzi przygotowujący akcję.

A już godzinę później na placu katedralnym rozpocznie się koncert ewangelizacyjny „Pamięć i wdzięczność”. W jego ramach wystąpią Szymon Wydra i Carpe Diem oraz łódzka grupa Soki Puszcza Truskawka. O godz. 21.37 zgromadzeni odmówią Apel Jasnogórski i posłuchają orędzia abpa Władysława Ziółka.

Tuż obok, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi o godz. 19.00 rozpocznie się dyskusja panelowa „Zrozumieć papieża dziś”. Wezmą w niej udział m.in. minister nauki, prof. Michał Seweryński, ks. Adam Boniecki (Tygodnik Powszechny), Katarzyna Kolenda-Zaleska (TVN), ks. Andrzej Luter i prof. Barbara Bogołębska (KIK w Łodzi). „Będą dwa punkty wyjścia do rozmowy: nauczanie Jana Pawła II w Łodzi oraz książka „Zrozumieć Papieża. Rozmowy o encyklikach”” – wyjaśnia organizator, ks. Andrzej Perzyński.

Obchody rocznicowe przygotowały także parafie z terenu archidiecezji łódzkiej. Przede wszystkim będą to uroczyste Msze święte w intencji. W łódzkiej par. Matki Boskiej Jasnogórskiej Eucharystia sprawowana będzie przez kard. Henryka Gulbinowicza i będzie dziękczynieniem za koronację przed 20. laty koron do miejscowego obrazu. Z kolei w par. Najświętszej Eucharystii świętowane będzie 20-lecie istnienia parafii. O godz. 18.00 Mszę świętą odprawi tam abp Władysław Ziółek.