Archidiecezja Łódzka
Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Trybunalskiej
22:54 | 19.05.2007 | Wyświetleń: 569
Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Trybunalskiej

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie od wieków doznaje wielkiej czci ze strony wiernych. Znajduje się w kościele Księży Jezuitów, którzy w tym mieście pełnią od dawna posługę duszpasterską.

Przypomnę, że Obraz Matki Bożej Trybunalskiej ofiarowany został w 1580 r. Trybunałowi Koronnemu, który miał swoją siedzibę właśnie w Piotrkowie i był pierwszym sądem apelacyjnym w Europie. W tym mieście rozpoczął swoje prace polski parlament, który odbył tam sto swoich sesji. Zarówno posłowie jak i sędziowie Trybunału Koronnego toczyli swoje obrady w obecności Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej. Można więc powiedzieć, że polski parlament rodził się pod czujnym okiem Pani Piotrkowskiej. Do Niej zanosił swoje modlitwy i z Nią wiązał nadzieje narodu i państwa.

Koronacji tego Obrazu dokonał w dniu 26 maja 2006 r. Papież Benedykt XVI. Wcześniej korony poświęcił sługa Boży Jan Paweł II. Jest bardzo wymowne, że koronacja obyła się w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba polskiego parlamentu. We wrześniu ubiegłego roku, w piotrkowskim sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej miało miejsce uroczyste dziękczynienie za akt koronacji.

Zbliża się rocznica tego wydarzenia. Z tej racji w sobotę 26 maja br. o godz. 11.00 odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim uroczystość dziękczynienia z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Mszy Świętej, sprawowanej na Rynku Trybunalskim będzie przewodniczył ks. arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Podczas uroczystości ogłoszony zostanie dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu Matki Bożej Trybunalskiej Patronką Parlamentarzystów Rzeczpospolitej. Posłowie i senatorowie zabiegali usilnie o tę decyzję, dlatego przedstawicielom Sejmu i Senatu zostanie wtedy przekazana kopia cudownego Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej.

Jak widać będzie to niezwykła uroczystość i wyjątkowe wydarzenie historyczne. Tym goręcej do udziału w dziękczynieniu zapraszam moich Archidiecezjan. Proszę też o przekazywanie tej wiadomości w swoich środowiskach, aby dotarła ona do wszystkich. Niech to będzie wielkie dziękczynienie Kościoła łódzkiego za Boże łaski, których doświadczała Polska za przyczyną Matki Najświętszej. Wszystkim uczestnikom tej doniosłej uroczystości z serca błogosławię.