Archidiecezja Łódzka
MB Trybunalska patronką parlamentarzystów
09:21 | 26.05.2007 | Wyświetleń: 516
MB Trybunalska patronką parlamentarzystów

Od 26 maja Matka Boża Trybunalska będzie oficjalnie patronką polskich parlamentarzystów. Watykański Dekret z tą decyzją ogłosi w Piotrkowie Trybunalskim nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Uroczystość odbędzie się w rocznicę koronacji obrazu przez papieża Benedykta XVI.

„Będzie to niezwykła uroczystość i wyjątkowe wydarzenie historyczne” – zauwa abp Władysław Ziółek, zapraszając wiernych na piotrkowskie uroczystości. „Obraz Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie od wieków doznaje wielkiej czci ze strony wiernych. Znajduje się w kościele Księży Jezuitów, którzy w tym mieście pełnią od dawna posługę duszpasterską” – przypomina abp Ziółek.
Cudowny obraz ofiarowany został w 1580 r. Trybunałowi Koronnemu, który miał swoją siedzibę właśnie w Piotrkowie i był pierwszym sądem apelacyjnym w Europie. W tym mieście rozpoczął swoje prace polski parlament, który odbył tam sto swoich sesji. Zarówno posłowie jak i sędziowie Trybunału Koronnego toczyli swoje obrady w obecności Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej. „Można więc powiedzieć, że polski parlament rodził się pod czujnym okiem Pani Piotrkowskiej. Do Niej zanosił swoje modlitwy i z Nią wiązał nadzieje narodu i państwa” – zauważa abp Ziółek.
Koronacji obrazu dokonał 26 maja 2006 r. papież Benedykt XVI. Wcześniej korony poświęcił Jan Paweł II. „Jest bardzo wymowne, że koronacja obyła się w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba polskiego parlamentu” – przypomina metropolita łódzki.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 26 maja o godz. 11.00. Mszy świętej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, homilię wygłosi metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Eucharystia sprawowana będzie na piotrkowskim rynku. Po ogłoszeniu dekretu przedstawiciele parlamentu otrzymają kopię obrazu Matki Bożej Trybunalskiej. Na zakończenie Mszy świętej abp Ziółek zawierzy archidiecezję łódzką Matce Bożej Trybunalskiej.