Dokument umieszczony w kuli u podstawy krzyża wieńczącego wieże kościoła Podwyższenia św. Krzyża w Łodzi.

W dniu dzisiejszym zatknięty został na wieży tutejszego nowowzniesionego drugiego parafalnego Kościoła Katolickiego Krzyż z blachy miedzianej pozłacany, z Której to okoliczności niniejszy protokół sporządzony został. Ku miłej pamięci notuje się, że kościół niniejszy rozpoczęty w r. 1860m budowany z dobrowoloych ofiar parafian pod nadzorem i zarządem wybranego z grona parafan Komitetu niżej podpisanego, poświęcony został dnia 21 listopada 1875 roku przez Ks. Ludwika Dąbrowskiego Dziekana i Proboszcza Łódzkiego. Wieżę zaś Kościelną obecnie dokańcza swoim kosztem Juliusz Hajntzel obywatel tutejszy i właściciel fabryki. Kościół posiada obecnie jeden tj. główny Ołtarz, Ambonę, Organy i 3 wielkie dzwony, wszystko sprawione Kosztem Karola Scheiblera również obywatela i właściciela fabryki. Całą budową kieruje budowniczy miasta P. Majewski. Parafa Katolicka Łódzka liczy dziś 37.870 dusz, w połowie polskiej i niemieckiej narodowości. Kapłanów przy niej pracuje prócz Proboszcza 5u wikaryuszów, całe zaś miasto Liczy około 100,000 mieszkańców. Roboty mularskie dopełnia Karol Nestler, Krzyż i pokrycie wieży uskutecznił Emil Lehman, zaś Wielki Ołtarz i wszelkie roboty pozłotnicze Walery Sadłowski.

Komitet Budowy

(-) Otton Szwetysz	Prezes Komitetu

(-) Juliusz Heinzel

oraz 11 podpisów nieczytelnych