Parafia  farna  św. Katarzyny  Aleksandryjskiej w  Zgierzu  95-100 Zgierz, Pl. Jana Pawła II  nr. 11/13

POWRÓT

  AKTUALNOŚCI PARAFIALNE

Program duszpasterski

 

Serwis internetowy parafii św. Katarzyny w Zgierzu:
www.swkatarzynazgierz.pl i zgierskafara.pl              e-mail:   
swietakatarzyna@gmail.com

 

 

Niedziela, 19 listopada o godz. 19 w Sali Parafialnej  PRZYSTAŃ  zobaczymy pokaz monodramu Huberta Kułacza Ego Te Absolvo w reżyserii Bogusława Semotiuka.

  

I wojna światowa. Z dzisiejszego punku widzenia są to wydarzenie odległe i zamglone, znane jedynie z podręczników i lekcji historii. Co działo się w sercach i umysłach młodych ludzi idących pod broń sto lat temu? Ta odległa perspektywa staje się znacznie bliższa, gdy spojrzymy na nią oczami kogoś, kto tam był i widział niknące cienie biegnących żołnierzy na śmierć.

 

Pomysł na monodram dotyczący I wojny światowej, pojawił się na II roku studiów na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi na zajęciach z prof. Bogusławem Semotiukiem - aktorem, reżyserem, pedagogiem. To właśnie jego poprosiłem o opiekę reżyserską w moim monodramie. I wojna światowa w historii mojej rodziny miała zawsze znaczenie szczególne.
Mój pradziadek Jan Kułacz walczył w II Brygadzie Legionów Polskich. Badając jego historię, dotarłem do pamiętnika ks. Józefa Panasia, na podstawie którego powstał nasz spektakl.
Bohaterem jest kapelan wojskowy, który każdego dnia chowa dziesiątki poległych żołnierzy. Prywatny dramat tego 27-letniego człowieka rozgrywa się froncie wschodnim, gdzie I wojna była wyjątkowo okrutna, a zetknięcie XIX-wiecznej taktyki z XX-wieczną technologią zaowocowało wyjątkowym i bezsensownym okrucieństwem, z którym mój rówieśnik musiał się zmierzyć. Historia Panasia jest historią mojego pradziadka, a więc po części i moją. Jednak także i dziś, dokładnie w tym momencie, w różnych miejscach świata, ta historia nadal się dzieje - na innych frontach, z inną bronią, ale z takim samym człowiekiem.

 

 

 

 

Zapraszamy: www.swkatarzynazgierz.pl i www.zgierskafara.pl

 

 

 __________________________________________________________________________