Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pabianicach

Pielgrzymka do Niepokalanowa

Już kilka dni dzieli nas od święta parafii tj.odpustu z racji liturgicznego wspomnienia Św.Maksymiliana Kolbe, patrona naszej parafii. Z tej właśnie okazji dnia 10 sierpnia, o godz. 700, grupa parafian wyruszyła na pielgrzymkę do Niepokalanowa, miejsca, które założył sam św.Maksymilian Maria Kolbe.

Wyjechaliśmy w radosnym, modlitewnym nastroju, pod opieką duchową neoprezbitera posługującego od miesiąca w naszej parafii, ks. Pawła Pawlaka i w asyście kleryka Marcina.

Program pielgrzymki przedstawiał się następująco: zwiedzanie obiektu klasztorno- muzealnego, Msza św. oraz czas wolny na posiłek lub zakupy w księgarni. Na sugestię pielgrzymów planowaliśmy też zwiedzić kompleks parkowo-pałacowy Radziwiłłów w Nieborowie.

Centralnym punktem naszego pobytu była Msza św. w pięknej bazylice NMP Niepokalanej,Wszechpośredniczki Łask, koncelebrowana przy udziale ks.Pawła , modlącego się za pielgrzymów z Pabianic.

Po Mszy św. rozpoczęliśmy zwiedzanie ważnych miejsc obiektu klasztornego. Odwiedziliśmy pierwszą , drewnianą kaplicę św. Maksymiliana /dziś sanktuarium / Jest to najstarszy drewniany budynek. Zwiedziliśmy muzeum św.Maksymiliana, po którym oprowadziła i zapoznała nas z faktami z życia Pani przewodnik. Oprócz fotografii z miejsc pobytu i życia, jest też zrekonstruowana bardzo skromna cela św. Maksymiliana. Byliśmy też w muzeum pożarnictwa, bo franciszkanie czynnie uczestniczyli w ochronie p/pożarowej.

Kolejnym miejscem naszego zwiedzania była Panorama Tysiąclecia, miejsce bardzo ciekawe. Szopka przedstawia historię kościoła w Polsce od Piastów aż po czasy Jana Pawła II. Figury znanych polskich chrześcijan przesuwają się przed oczami widzów, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Bardzo interesujący komentarz, dotyczący dziejów naszego Narodu na przestrzeni wieków oraz efekty świetlne i akustyczne , tworzą bardzo interesującą całość i wywołują duże wrażenie, przypominają piękną, choć czasami trudną i często zapomnianą historię oraz w prosty sposób ukazują, co Kościół dał Polsce, a Polska Kościołowi. W drodze powrotnej planowaliśmy zwiedzić Nieborów, ale mimo dobrych chęci i woli pana kierowcy nie dotarliśmy z uwagi na roboty drogowe i długie objazdy.

W ramach rekompensaty pan kierowca zawiózł nas do nowego, bardzo ładnego kościoła w Łowiczu poświęconego przez Ojca Św.Jana Pawła II, który odwiedził Łowicz w 1999 roku. W nim modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia, powierzając Bogu wszystkie nasze osobiste intencje, naszą Ojczyznę i parafię. I tak utrudzeni uciążliwym upałem, lecz radośni i szczęśliwi powróciliśmy do naszych domów.

W imieniu pielgrzymów dziękujemy ks.Proboszczowi za inicjatywę, ks.Pawłowi za piękne duchowe kierownictwo, a panu kierowcy za szczęśliwą jazdę i miłą atmosferę.

Bóg zapłać!
Jadwiga Bartoszek

Powrót na górę