Program spotkań w roku akademickim 2009/2010

g. 19.00
Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego w Bazylice Archikatedralnej Przewodniczy ks. abp Władysław Ziółek
g. 18.00
Dyskusja nad przemówieniem Benedykta XVI do przedstawicieli czeskiego świata akademickiego, 27 września 2009 r. Tekst przemówienia
Temat: "Czy Papież mówił tylko do Czechów?".
g. 18.00
ks. dr Jacek Stępczak - wykładowca teologii systematycznej w Misyjnym Seminarium Duchownym "Redemptoris Mater" w Berlinie, w latach 2001-2008 rektor Misyjnego Seminarium  Duchownego "Redemptoris Mater" w Kitwe (Zambia), obecnie proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana w Czarnkowie (woj. wielkopolskie).

Temat:
"Czy można być chrześcijaninem w Afryce"?
27 grudnia Czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku spędzamy w gronie najbliższych
7 stycznia
g. 18.00
Wszystkich pracowników nauki zapraszamy na spotkanie noworoczno-opłatkowe
z ks. Arcybiskupem Władysławem Ziółkiem, które odbędzie się jak co roku w Wyższym Seminarium Duchownym, ul.
Św. Stanisława 14.
24 stycznia
g. 18.00
ks. dr Witold Dorsz - adiunkt w Zakładzie Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Diecezjalny Duszpasterz Akademicki we Włoclawku.
Temat:
"Dlaczego chrześcijanie są dziś prześladowani w Europie"?
g. 18.00
Prof. zw. dr hab. Marek M. Dziekan - kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego, współpracuje także z Katedrą Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem ponad 300 prac naukowych, popularnonaukowych i przekładów z języków arabskiego, rosyjskiego, niemieckiego i angielskiego. Wydał kilkanaście książek. W swoich badaniach zajmuje się głównie historią cywilizacji arabsko-muzułmańskiej oraz problematyką islamu klasycznego i współczesnego oraz myślą polityczną w islamie. Członek Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Union Europeenne des Arabisants et Islamisants, redaktor naczelny „Rocznika Orientalistycznego”.
Temat:
"Islam i chrześcijaństwo: podobieństwa, które dzielą".
Niedziela Palmowa
Spotkania dziś nie będzie, ale zachęcam do udziału w różnych rekolekcjach wielkopostnych i liturgii Niedzieli Palmowej.

Dominikanie - 28.03, g. 19:00, 29-31.03, g. 18:30.
Karol Karbownik OP - "O mówieniu, słuchaniu i powołaniu".

Jezuici - Rekolekcje dla Inteligencji, 21-23.03, g. 19:00,
Ks. Bp. Adam Lepa - "Refleksje rekolekcyjne – pytać o Chrystusa - dziś".

Akademickie - 21-24.03, g. 19:00, bazylika archikatedralna.
o. Aleksander Posacki TJ (teolog, filozof, publicysta). - "Czy moja wiara, moja miłość do Boga są dziś zagrożone?"

Kościół Środowisk Twórczych - 29-30.03, g. 20:00
ks. abp. Józef Życiński -  "Odkrywać świat Piękna i Sensu".

g. 20.00
Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi.
g. 18.00
ks. dr Mariusz Rucki - wykładowca religiologii Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
Temat:
"Niech wielka nieświadomość zacznie swoją pracę. Buddyzm Zen w ujęciu D. Suzukiego".
g. 18.00
s. Lena Lobo - Zgromadzenie Sióstr Św. Karola Boromeusza.
Temat:
"Być chrześcijaninem w Indiach".

ks. dr Marcin Czajkowski, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22, 90-571 Łódź.
telefon: 426363445    e-mail: mcz[AT]archidiecezja.lodz.pl

Document made with Nvu