Kalendarium świętej Urszuli Ledówchowskiej
1865 -- Julia przychodzi na świat 17 kwietnia w Loosdorf, w Austrii, jako drugie z dziewięciorga dzieci Antoniego i Józefiny Sa­lis-Zizers Ledóchowskich.
1883 -- Rodzina Ledóchowskich przenosi się do Polski (Lipnica Murowana koło Bochni)
1886 -- Julia wstępuje do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie. Po nowicjacie Julia składa śluby zakonne i otrzymuje imię Maria Urszula od Jezusa. W oczekiwaniu na dzień ślubów pisze: "Z utęsknieniem wyglądam tego dnia szczęśliwego, który ma na zawsze połączyć mnie z Jezusem moim. Że­bym tylko miłować umiała! Palić, spalać się miłością". Pracuje jako nauczycielka i wychowawczyni w szkole pro­wadzonej przez siostry, ceniona i kochana przez młodzież. Uzupełnia swe wykształcenie pedagogiczne. Bierze lekcje ma­larstwa i ozdabia klasztor malowidłami ściennymi i obrazami.
1904 -- Zostaje wybrana przez wspólnotę na przełożoną klasztoru krakowskiego. Z jej inicjatywy powstaje (1906 r.) pierwszy dom akademi­cki dla studentek i pierwsza w Polsce Sodalicja Mariańska akademiczek. Odbywa podróż do Rzymu w sprawie zmian w Konstytu­cjach klasztoru i zostaje przyjęta na audiencji prywatnej przez Piusa X.
1907 -- Z błogosławieństwem Piusa X wyjeżdża, wraz z dwiema siostrami, do Petersburga. Obejmuje kierownictwo internatu dla dziewcząt przy polskim Gimnazjum św. Katarzyny. Znajduje szybko drogę do serc i umysłów młodzieży. Zakła­da Sodalicję Mariańską uczennic, studentek i pań, podejmu­je różne formy apostolstwa dla środowiska.
1908 -- Powiększająca się wspólnota sióstr, żyjąca w ukryciu (w im­perium rosyjskim życie zakonne było zakazane), staje się auto­nomicznym domem urszulanek w Petersburgu, a matka Ur­szula - jego przełożoną. W nowicjacie, w ścisłej konspira­cji, przygotowują się do życia zakonnego następne urszulanki.
1910 -- Nad Zatoką Fińską (w Karelii, należącej wówczas do Rosji) zakłada dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt, które organizuje według swego autorskiego pro­jektu. Miejsce, które nazwano Merentahti - czyli "Gwiazda Morza" - staje się także ośrodkiem pracy apostolskiej wśród Finów.
1914 -- Matka Urszula, wydalona z Rosji, udaje się do Szwecji, do Sztokholmu. Mimo poczucia osamotnienia podejmuje róż­ne inicjatywy apostolskie. Sukcesywnie sprowadza siostry z Petersburga i wspólnie z nimi organizuje Szkołę Języków dla dziewcząt skandynawskich. Powołuje do życia i reda­guje pierwszy katolicki miesięcznik "Solglimtar", zakłada Sodalicję Mariańską pań, Szwedek.Rozwija działalność patriotyczną. Podejmuje współpracę z Ko­mitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonym przez Henryka Sienkiewicza. W ciągu trzech lat wygłasza 80 odczy­tów w Szwecji, Norwegii, Danii, ucząc się kolejno języka: szwedzkiego, fińskiego, duńskiego. Mówi o historii i kulturze Polski, zbiera ofiary materialne dla Polski, budzi sumienie po­lityczne w tej części Europy, upominając się o prawo Polski do wolności. Utrzymuje liczne kontakty w środowisku szwedzkim i duń­skim. Dom sióstr staje się miejscem spotkań emigrantów, polskich polityków i mężów stanu o różnych orientacjach.
1917 -- W Danii otwiera dom dziecka dla dzieci polskich - sierot po emigrantach polskich. Organizuje także szkołę społeczno­-gospodarczą, świetlicę dla dzieci duńskich.
1920 -- Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości matka Urszula przygotowuje się do powrotu z siostrami do kraju. Za pienią­dze, ofiarowane przez konsula Stolt-Nielsena z Norwegii, zostaje zakupiona posiadłość w Pniewach koło Poznania. Powstaje pierwszy dom szarych urszulanek w Polsce, mający za patrona św. Olafa w dowód wdzięczności za pomoc nor­weskich przyjaciół. W sierpniu 1920 roku petersburska wspól­nota urszulanek, powiększona o nowe powołania i doświad­czenia, zdobyte w krajach skandynawskich, wraca wraz z gru­pą osieroconych dzieci do Polski i osiedla się w Pniewach. Otrzymuje od Stolicy źwiętej pozwolenie na przekształcenie się w autonomiczne Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szare urszulanki). Zgromadzenie pod kierunkiem Założycielki szybko się roz­wija. Powstają wspólnoty i dzieła (szkoły, zakłady wycho­wawcze) i placówki misyjne na kresach wschodnich. Od 1928 roku Zgromadzenie jest obecne we Włoszech, a od 1930­we Francji. W chwili śmierci Założycielki Zgromadzenie liczy około 800 sióstr w 37 wspólnotach w Polsce, we Wło­szech i we Francji. Formacja sióstr ma na celu umiłowanie przez nie Boga po­nad wszystko. Matka pragnie, aby żyły w prostocie, były pokorne, a równocześnie pełne poświęcenia i twórcze w pra­cy dla innych, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. U śmiech, pogodę ducha i dobroć uważała za szczególnie wiarygodne świadectwo więzi z Chrystusem i temu świadectwu przypi­suje wielki wpływ ewangelizacyjny i wychowawczy. Sama wiele podróżuje, odwiedzając wspólnoty i podejmu­jąc nowe propozycje działania. Doceniając ogromną rolę organizacji wspomagających katechezę i wychowanie religij­ne, m.in. zaszczepia na terenie polskim Krucjatę Eucharystyczną­ (dziś: Eucharystyczny Ruch Młodych). Wydaje pi­semka dla dzieci i młodzieży, pisze do nich artykuły, wy­głasza odczyty. W swym zapracowanym życiu znajduje czas na pisanie książek dla dzieci. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym, kulturalnym i społecznym kraju, za co otrzymuje wysokie odznaczenia państwowe: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości oraz Złoty Krzyż Zasługi.
1939 -- Gdy umiera w Rzymie, 29 maja, ludzie mówią, że zmarła święta.
1983 -- 20 czerwca w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikuje matkę Ur­szulę (pierwsza beatyfikacja na ziemiach polskich).
1989 -- Zachowane od zniszczenia ciało matki Urszuli zostaje prze­wiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu ma­cierzystego.
2002 -- 23 kwietnia Stolica Apostolska wydaje dekret o uznaniu no­wego cudu za przyczyną matki Urszuli.
2003 -- 18 maja w Rzymie Jan Paweł II kanonizuje matkę Ur­szulę Ledóchowską.
 
Nowenna za przyczyną św. Urszuli
 
O, Jezu, Sercu Twemu polecam ...
Spojrzyj i uczyń to, co Ci Serce Twe wskaże.
Dozwól działać Twemu Sercu.
O, Jezu, liczę na Ciebie, ufam Ci, oddaję Ci się zupełnie, jestem pewny Ciebie.
O, Serce pełne miłości, całą mą ufność pokładam w tobie,
gdyż sam z siebie zdolny jestem do wszystkiego złego,
ale spodziewam się wszystkiego po Twojej dobroci. Amen
Dla zasług Pana naszego Jezusa Chrystusa przyjmij
o Boże, modlitwy wznoszone do Ciebie
za wstawiennictwem świętej Urszuli,
wiernej naśladowczyni cnót Najświętrzego Serca Syna Twego,
i udziel nam łask, o które z ufnością prosimy.
Amen.
źwięta Urszulo, módl się za nami!

 
ZGROMADZENIE SIÓSTR URSZULANEK SJK
93-562 ÓÓDŹ, ul. OBYWATELSKA 60
www.urszulanki.sjk.pl
 

projekt, wykonanie: Maciej Wojciechowski
uwagi techniczne:
maciekw@mnc.pl
nadzór merytoryczny
ks. Marek Pluta
logo Duszpasterstwa zaprojektowane i wykonane przez
Marzenę i Michała Faflik