Opłatek Duszpasterstwa
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2015 2016 2017

SPOTKANIE OPŁATKOWE ŁÓDZKIEGO ŚRODOWISKA OŚWIATOWEGO
WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W ŁODZI
czwartek, 07 stycznia 2009 roku.

Goście |  Słowo Duszpasterza |  Słowo Biskupa |  Relacja Fotograficzna
Słowo wprowadzenia Duszpasterza Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Łódzkiej ks. Jarosława Pater

W nowym roku duszpasterskim kontynuowana jest droga nakreślona przez Konferencję Episkopatu Polski na lata 2006-2010, zawarta w myśli prze-wodniej: Kościół niosący Ewangelię nadziei. Jest to już czwarty rok realizowania tego tematu, tym razem w świetle hasła: Otoczmy troską życie. Człowiek, który ma świadomość umiłowania, wybrania i powołania przez Boga, powinien stawać się uczniem Chrystusa. Uczeń Chrystusa, który przeżył osobiste spotka-nie ze swym Mistrzem i Nauczycielem oraz doświadczył, że w Nim było życie, sam tego życia zaczerpnął i nim żyje.
Szkoła ma przekazywać wiedzę, ale jeszcze ważniejsze jest, że ma być miejscem wzrastania ucznia jako osoby. Nauczyciele więc są postawieni przed uczniami nie tylko po to, aby ukazywać im prawdę o otaczającym świecie, ale także, aby pomagać im odkrywać kim są, i kim mają się stawać w przyszłości. Praca nauczyciela powinna być oparta na mocnym fundamencie antropologicznym. Dlatego podczas ostatniej 71. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę stawialiśmy sobie pytania o człowieka, o to kim jest, jak się człowiek człowiekiem staje i w jaki sposób może i winna mu w tym pomóc szkoła. Prawda na temat istoty człowieczeństwa jest nauczycielom bardzo potrzebna i ważna z punktu widzenia rozwoju zawodowego.
W uroczystość Narodzenia Pańskiego pochylamy się nad niezwykłą tajemnicą, którą wyznajemy w jednej z kolęd, śpiewając w niej słowa św. Jana Ewangelisty: Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami. W osobie Syna Bożego wszechmocny i nieogarniony Bóg stał się jednym z nas, aby uczynić nas swoimi dziećmi i podzielić się z nami swoim życiem.
Do tego, by stać się w pełni człowiekiem, konieczne jest spotkanie z Bogiem, który jest Miłością. Potwierdzał tę konieczność sługa Boży Jan Paweł II nauczając w encyklice "Redemptor hominis": Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa (nr 10). Niech tegoroczne spotkanie opłatkowe nauczycieli i wychowawców Archidiecezji Łódzkiej przyczyni się do odkrywania pełnej prawdy o człowieka w trosce o jego życie.

projekt, wykonanie: Maciej Wojciechowski
uwagi techniczne:
maciekw@mnc.pl
nadzór merytoryczny
ks. Marek Pluta
logo Duszpasterstwa zaprojektowane i wykonane przez
Marzenę i Michała Faflik