Opłatek Duszpasterstwa
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2015 2016 2017

SPOTKANIE OPŁATKOWE ŁÓDZKIEGO ŚRODOWISKA OŚWIATOWEGO
WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W ŁODZI
czwartek, 04 stycznia 2007 roku.

Program |  Goście |  Słowo Duszpasterza |  Słowo Biskupa |  Życzenia Nauczycieli |  Relacja Fotograficzna

Święta Bożego Narodzenia poprzedzone są w szkołach jasełkami. Ten stary, piękny zwyczaj wprowadza wszystkich w świąteczny nastrój i przypomina wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Wokół Jezusowego żłóbka gromadzą się pastuszkowie, aniołowie i królowie, by oddać cześć Nowonarodzonemu. Tak działo się przed dwudziestoma wiekami i tak, jak zwyczaj nakazuje, wydarzenia te ukazują jasełka.
  Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 70 im. Stanisława Wyspiańskiego z ul. Re-wolucji 1905 r nr 22 w Łodzi przygotowali opowieść o tym, co działo się ze świętą Rodziną, zanim w stajence Betlejemskiej przyszedł na świat Jezus. 4 stycznia 2007r. mieliśmy zaszczyt zaprezentować przedstawienie przed zgromadzonymi na opłatku nauczycielami w Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. św. Stanisława 14.
Spotkanie rozpoczął archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. dr Jarosław Pater. W słowie wprowadzającym powitał przybyłych gości i nawiązał do programu duszpasterskiego Kościoła, który w obecnym duszpasterskim zachęca do odkrywania daru nauczycielskiego powołania. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa rozpoczęło się przedstawienie. Dzieci w przejmujący sposób odegrały historię o cierpieniu Maryi, która szukała miejsca, gdzie może urodzić syna Bożego. Jest bezradna i błaga Boga o litość, bo "głód dokucza, a nogi mdleją z bólu" w tej ciężkiej wędrówce po świecie. Towarzyszy jej pokorny i opiekuńczy Józef. On wie, że za chwilę odbędą się niezwykłe Narodziny. Ich wędrówka to także szukanie drogi, która pokarze wszystkim miłość i pokój. Przyglądają się więc napotkanym ludziom - bogaczowi, pasterzom i dzieciom - to w nich chcą znaleźć miłosierdzie, zrozumienie, dobroć.
  Niezwykłość treści przedstawienia wydobyła podniosła muzyka "Officium" w wykonaniu J. Garbarka. W najważniejszych momentach odzywał się "chór anielski". W rolę śpiewających aniołów wcielili się nauczyciele. Wraz z chórem dziecięcym głosili, że na Ziemię przyszedł Król. Przedstawienie zakończyły życzenia uczniów i Pani dyrektor Bogumiły Cichacz. Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski w wygłoszonym słowie, nawiązując do nie-zwykłej inscenizacji, podkreślił doniosłość wydarzenia Bożonarodzeniowego w życiu współczesnego człowieka, dzisiejszego świata i wspólnoty Kościoła. Jezus był dobrym Nauczycielem. Tyle zasiał wspaniałego Słowa przez trzy lata swej publicznej działalności. Ksiądz Biskup życzył wszystkim nauczycielom i wychowawcom szkół wszelkiego szczebla, ażeby w rozmaitych trudnych sytuacjach, jakie spotykają w swojej nauczycielskiej i wychowawczej posłudze, pamiętali o Jezusie Dobrym Pasterzu.
Indywidualne życzenia i łamanie się opłatkiem przy śpiewie kolęd dopełniły radość wspólnie przeżywanego spotkania świątecznego. Rozpoczęte rozmowy dalej toczyły się w miłej atmosferze przy herbacie i ciastkach. Ostatnią częścią nauczycielskiego opłatka była bowiem agapa.

opracowała: mgr Iwona Matera

projekt, wykonanie: Maciej Wojciechowski
uwagi techniczne:
maciekw@mnc.pl
nadzór merytoryczny
ks. Marek Pluta
logo Duszpasterstwa zaprojektowane i wykonane przez
Marzenę i Michała Faflik