Opłatek Duszpasterstwa
2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2015 2016 2017

Po raz pierwszy w nowym tysiącleciu katecheci, nauczyciele uczący w szkołach podstawowych i średnich oraz wychowawcy uczestniczyli 9 stycznia 2001 roku w spotkaniu opłatkowym z ordynariuszem łódzkim abp Władysławem Ziółkiem oraz biskupami pomocniczymi Ireneuszem Pękalskim i Adamem Lepą.
Do łódzkiego Seminarium Duchownego przybyli przedstawiciele władz oświatowych miasta, dyrektorzy szkół świeckich i katolickich ale przede wszystkim liczne grono nauczycieli.Takie spotkanie jednoczy nasze środowisko i jest bardzo potrzebne - powiedział na wstępie duszpasterz nau­czycieli i wychowawców ks. Jarosław Pater. - Jest taką pomocą w budowa­niu atmosfery przyjaznego i otwartego dialogu, który dzisiaj szczególnie jest bardzo potrzebny polskiej i łódz­kiej szkole.
Barbara Janicka ze szkoły Montessori oraz Marek Woźniak z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki, reprezentanci grona nauczycielskiego życzyli ordynariuszowi łódzkiemu na Nowy Rok, pierwszy w Trzecim Tysiącleciu Chrześcijaństwa wszelkich
Dziękowali również Pasterzowi Kościoła łódzkiego i kapłanom za duszpasterską opiekę i słowa pokrzepienia na kolejny rok pracy. Dziękujemy za życzenia, które umacniają nasze przekonanie o tym, że potrafimy być wobec siebie życzliwi i umiemy myśleć o przyszłym kształcie młodego człowieka.

W słowie pasterskim abp Władysław Ziółek apelował do nauczycieli o nie zniechęcanie się do swej pracy i powołania, większą wiarę i czerpa­nie sił z radości jaką niesie Boże Narodzenie. - Musimy na nowo roznie­cić w sobie pierwotną gorliwość i pozwolić aby udzielił się nam zapał apo­stolskiego przepowiadania. Ten zapał wymaga odpowiedzialnego udziału nas wszystkich. Kto prawdziwie spotkał Chrystusa nie może zatrzymać go dla siebie, ale powinien go głosić - apelował Ordynariusz łódzki.  Należy przedkładać młodemu pokoleniu propozycję Chrystusa, nie ukrywając najbardziej radykalnych wymogów ewangelicznego orędzia, które dostosować trzeba do potrzeb każdego ucznia, jego wrażliwości i języka. Musimy umieć zainwestować entuzjazm młodych jako nowy talent, który Pan powierzył w nasze ręce abyśmy go pomnażali.
Piękną oprawę muzyczną tegorocznego spotkania opłatkowego przygotowali uczniowie zespołu szkół muzycznych im. Stanisława Moniuszki z Łodzi. Najwięcej oklasków zebrał duet dziewczęcy grający na harfach.
Okres świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. A takie spotkania organizowane w tym okresie jednoczą nasze środowisko, wpływają na zacieśnienie się więzi między nauczycielami różnych przedmiotów - mówi katechetka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 164 w Łodzi Teresa Łęcka.
Jestem na takim spotkaniu jako nauczyciel po raz pierwszy - mówi informatyk Małgorzata Olejarczyk. - Spodziewam się że znajdę tutaj, w tym środowisku bratnią duszę, wśród ludzi, którzy chcą świadczyć o Chrystusie, chcą świadczyć, że można żyć wiarą pracując wśród ludzi świeckich.

Jerzy Szyda
Niedziela 4/2001

projekt, wykonanie: Maciej Wojciechowski
uwagi techniczne:
maciekw@mnc.pl
nadzór merytoryczny
ks. Marek Pluta
logo Duszpasterstwa zaprojektowane i wykonane przez
Marzenę i Michała Faflik