Equipes Notre-Dame Polska
Artykuł - W MAŁŻEŃSTWIE DO ŚWIĘTOŚCI
Ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame powstał tuż przed II wojną światową w Paryżu. Jego założycielem był Sługa Boży Ks. Henri Caffarel.

W 1938 r. młode małżeństwo zwróciło się do niego z prośbą o duchową poradę. Ich trudności dotyczyły możliwości pogodzenia miłości małżeńskiej z miłością Boga. Wkrótce okazało się, że podobne problemy mają inne zaprzyjaźnione małżeństwa. Ks. Caffarel postanowił spotkać się z nimi i wspólnie szukać odpowiedzi. Tak 25 lutego 1939 r. zgromadziła się pierwsza ekipa.

Na pytanie o możliwość osiągnięcia świętości w małżeństwie ks. Caffarel odpowiada: "Wymaganie świętości dotyczy również was. Abyście mogli na nie odpowiedzieć, został wam dany sakrament – sakrament małżeństwa." Te słowa dzisiaj brzmią może mało odkrywczo, ale zostały wypowiedziane w czasach, gdy małżeństwo było uważane za mniej doskonałą formę życia, pozostającą tym, którzy nie dostąpili godności powołania kapłańskiego lub zakonnego.

Mimo trudnego czasu wojny młody ruch rozwija się – na początku 1945 r. było w Paryżu 12 ekip po 4 – 7 małżeństw każda. W 1947 r. ks. Caffarel redaguje "Kartę Equipes Notre-Dame", w której jako najważniejsze środki rozwoju duchowości małżeńskiej wskazuje: modlitwę osobistą i wspólną małżonków, spotkanie ze Słowem Bożym, dialog małżeński oraz tzw. regułę życia. W Karcie stwierdza się m.in., że małżeństwa zgromadzone w ekipach "uznają Chrystusa za Przewodnika i Pana swego małżeństwa; Jego Ewangelię czynią konstytucją swej rodziny; chcą, aby ich miłość, uświęcona sakramentem małżeństwa, była hołdem składanym Bogu, wyraźnym świadectwem wobec ludzi, że Chrystus zbawił ich miłość, zadośćuczynieniem za grzechy przeciw małżeństwu".

Dla zrealizowania tak wzniosłego programu potrzebne jest wzajemne wsparcie małżeństw, dlatego łączą się w ekipy, pamiętając o słowach Chrystusa: "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18,20). Ekipy oddają się w opiekę Maryi w przekonaniu, że jest ona najlepszym wzorem i wspomożycielką w dążeniu człowieka do świętości. Ekipy, liczące od 4 do 7 małżeństw, spotykają się raz w miesiącu na spotkaniach formacyjno-modlitewnych z udziałem kapłana pełniącego rolę doradcy duchowego. Każde małżeństwo jest również obowiązane odbyć, raz w roku, dwudniowe lub tygodniowe rekolekcje.

Od lat pięćdziesiątych ruch END rozwija się bardzo dynamicznie we Francji i poza jej granicami. W 1975 r. Papieska Rada ds. Świeckich zatwierdza Ruch jako międzynarodowe stowarzyszenie katolickie, a dekretem z 26 lipca 2002 uznaje END za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych posiadające osobowość prawną i zatwierdza jego statut. Obecnie do Equipes Notre-Dame należy ok. 60 tys. małżeństw w 70 państwach na wszystkich kontynentach.
W Polsce ruch Equipes Notre-Dame działa od 2001 r. gromadząc ok. 220 małżeństw w 45 ekipach.

Ruch END proponuje chrześcijańskim małżeństwom formację duchową bardzo pomocną w osiąganiu celów małżeństwa, a jednocześnie prostą w realizacji. Zapraszamy wszystkie małżeństwa, niezależnie od wieku, które chcą osiągnąć jak najobfitsze owoce sakramentalności swojego związku. Małżeństwa zainteresowane tą formacją prosimy o kontakt:

Ks. Marek Pluta: mpluta@archidiecezja.lodz.pl lub tel. 042 6898921;
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.end.org.pl
 

projekt, wykonanie: Maciej Wojciechowski
uwagi techniczne:
maciekw@mnc.pl
nadzór merytoryczny
ks. Marek Pluta
logo Duszpasterstwa zaprojektowane i wykonane przez
Marzenę i Michała Faflik