Informator "Źródło"

Spis treści

II Prezentacja instytucji katolickich działających na rzecz dzieci, młodzieży
2.1. Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej
2.2. Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
2.3. Caritas Archidiecezji Łódzkiej
2.4. Centrum Służby Rodzinie
2.5. Chrześcijańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci "Wieczernik"
2.6. Katolicka Poradnia Rodzinna
2.7. Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"
2.1. Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym
2.9. Klub Inteligencji Katolickiej
2.10. Ośrodek Studiów nad Kulturą Masową Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".
2.11. Poleskie Porozumienie Obywatelskie - Stowarzyszenie
2.12. Stowarzyszenie Ewangelizacyjno - Charytatywne "Mocni w Duchu"
2.1. Stowarzyszenie "Łódzkie Hospicjum dla Dzieci"
2.14. Stowarzyszenie Rodziców
2.15. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej
2.16. Telefony zaufania

II. Prezentacja instytucji katolickich działających na rzecz dzieci i młodzieży



2.1. Akcja Katolicka

Akcja Katolicka została reaktywowana w Kościele łódzkim przez Ks. Abp. Władysława Ziółka dnia 16 X 1996 r. Pasterz Kościoła łódzkiego powołał Zespół Inicjatywny oraz Asystenta Kościelnego, zlecając zadanie tworzenia struktur oraz opracowanie Statutu. Zgodnie ze Statutem Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem, posiadającym osobowość prawną oraz organizacją kościelną, kierującą się własnym prawem i podległym biskupowi diecezjalnemu. Podstawową strukturą organizacyjną są Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej, działające w parafiach, posiadające własny Zarząd i pozostające pod duchową opieką kapłana - Parafialnego Asystenta. Prezesi Oddziałów Parafialnych tworzą Radę Diecezjalnego Instytutu, który powołuje Zarząd, który kieruje działalnością stowarzyszenia w diecezji. Prezesa zarządu mianuje biskup diecezjalny spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Radę. Opiekunem duchowym stowarzyszenia jest Diecezjalny Asystent Kościelny.
Po dwóch latach istnienia Akcja Katolicka posiada blisko 30 Parafialnych Oddziałów w parafiach miejskich i wiejskich i liczy około 400 członków. Działalność stowarzyszenia skupia się na formacji duchowej i intelektualnej, której służą comiesięczne spotkania w parafiach oraz dni skupienia. Taka formacja jest przygotowaniem do konkretnych działań apostolskich. Członkowie Akcji Katolickiej prowadzą czytelnie i biblioteki, świetlice dla dzieci i młodzieży, kolportaż prasy i książek religijnych, organizują pomoc charytatywną, kolonie. Stowarzyszenie posiada już swoje struktury statutowe i zgodnie ze swoim charyzmatem, włącza się w misję ewangelizacyjną Kościoła Archidiecezji Łódzkiej, ściśle współpracując z jego Pasterzem.
Asystent Kościelny:
ks. Marek Stępniak
Prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej:
mgr Mirosław Ciepłucha
Siedziba: Łódź
ul. ks. I. Skorupki 3
Biuro czynne w piątki od godz.9.00 do 12.00
Tel. 637-58-44



2.2. Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

Ośrodek istnieje od 20 lat, skutecznie pomaga uregulować sytuację rodzinną tych dzieci, które nie zostały przyjęte przez naturalnych rodziców. Prowadzimy pracę z rodzinami dysfunkcyjnymi, próbujemy przywrócić dziecko do rodziny.

Adopcja...
Wiemy, że dla wielu małżonków nie jest to łatwa decyzja, poprzedzona zapewne jeszcze trudniejszymi doświadczeniami, czasami latami leczenia i niespełnionych nadziei na własne dziecko. Jeżeli jednak zdecydują się oczekiwać na adopcję w naszym Ośrodku, my dołożymy ze swojej strony wszelkich starań, aby im pomóc w realizacji pragnienia bycia rodzicem. Decydując się na przysposobienie dziecka małżonkowie nie ponoszą żadnych kosztów, ponieważ sprawa Sądowa jest bezpłatna, a Ośrodek nie pobiera opłat za swoje usługi. Adopcja w Polsce jest anonimowa, dlatego nie udzielamy nikomu informacji na temat naszych rodzin.

Ośrodek
Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno Opiekuńczy funkcjonuje od 2.03.1989r. Został powołany do działalności dekretem Ks. Abpa Władysława Ziółka.
W 1993 Ośrodek został wpisany do rejestru Kuratorium Oświaty i uzyskał status Niepublicznego Ośrodka Adopcyjno Opiekuńczego. Naszym działaniem obejmujemy Łódź i województwa ościenne, ale przyjeżdżają do nas również rodziny z dalszych zakątków Polski. Przez 10 lat zgłosiło się do nas z prośbą o pomoc w przysposobieniu dziecka przeszło 850 małżeństw. W tym czasie przeprowadziliśmy ok. 530 adopcji. W 1998 roku, za pośrednictwem naszego Ośrodka, 74 dzieci znalazło nową, kochającą rodzinę.
Dzięki naszej inicjatywie w Szpitalu CZMP powstał Oddział Preadopcyjny, w którym niemowlęta, bez konieczności przewożenia do Domu Dziecka, oczekują na nowych rodziców Należymy do Ogólnopolskiego Porozumienia Katolickich Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych, które skupia 15 Katolickich Ośrodków w całym kraju. Współpracujemy z wieloma instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz dzieci, a także z Sądami Rodzinnymi.

Dzieci
Dzieci zgłaszane do naszego Ośrodka to najczęściej dzieci z rodzin patologicznych,, niewydolnych wychowawczo i materialnie. Są to dzieci niechciane, bardzo głęboko i boleśnie zranione, dzieci które nie doświadczyły miłości i troski. Potrzeba więc dużo chęci i cierpliwości, aby odbudować ich świat.
Bardzo zależy nam na tym, aby te dzieci miały dobrze w życiu. Dlatego też znając ich tragiczne losy, staramy się znaleźć dla nich rodzinę, która zapewni miłość, właściwą opiekę, rozwój i wychowanie. W Ośrodku kierujemy się zasadą mówiącą o tym, że nie szukamy dziecka dla rodziny, ale rodziny dla dziecka! W praktyce oznacza to, że jesteśmy w większej mierze rzecznikami interesów dzieci.

Rodzice
Dobór rodziny do dziecka to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie. Stąd określone kryteria, jakimi się kierujemy. Są to motywy kandydatów na rodziców, ich wiek, stan zdrowia i warunki materialne. Bierzemy także pod uwagę predyspozycje psychiczne i otwartość na potrzeby konkretnego dziecka.
Celem dobrego poznania rodziny przyjęliśmy pewną procedurę. Po pierwszej rozmowie informacyjnej, zapraszamy małżonków na dłuższą rozmowę kwestionariuszową z pedagogiem. Trzecim spotkaniem jest rozmowa z psychologiem, a następnie umawiamy się na wizytę w domu przyszłych rodziców. Kolejnym etapem w oczekiwaniu na adopcję jest udział małżonków zajęciach Grupy Rodziców Adopcyjnych. Jest to 8 spotkań o charakterze warsztatowym, odbywających się co 2 tygodnie, w naszym Ośrodku.
Czas oczekiwania na dziecko, w naszym Ośrodku, uzależniony jest od liczby zgłaszających się małżeństw i od liczby zgłaszanych dzieci, wynosi to ok. 9 miesięcy.

Jeżeli macie Państwo wątpliwości, problemy czy pytania pracownicy naszego Ośrodka służą radą i pomocą.

mgr Anna Kowalska - prawnik - Dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego
dr Wiesława Trendak - psycholog Ośrodka
mgr Hanna Feja - pedagog - współpraca z Oddziałami Noworodkowymi Szpitali Położniczych
mgr Monika Zyznarska - pedagog - współpraca z Domami Dziecka
mgr Magdalena Lesiak - psycholog - współpraca z Domami Dziecka dla Małych Dzieci
mgr Gabriela Wtorkiewicz - psycholog- przygotowanie i wsparcie Rodzin Zastępczych
Teresa Pusz - sekretariat
Ośrodek czynny: pn. 10.00-14.00 wt. 14.00-18.00 śr. 14.00-18.00
czw. 10.00-14.00 pt. 10.00-14.00

Siedziba: Łódź 91-473 ul. Zgierska 121 tel/fax (0-42) 657-88-05



2.3. Caritas Archidiecezji Łódzkiej

"Działalność charytatywna jest jednym z niezbywalnych praw i podstawowych zadań Kościoła Jezusa Chrystusa. Obok ewangelizacji, liturgii i budowania kościelnej wspólnoty, czyn chrześcijańskiej miłości należy do stałych obowiązków wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa" Bp. Jacek Jezierski Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski

W Centrali Caritas znajdują się urzędy konieczne do funkcjonowania Caritas jako duszpasterskiej instytucji charytatywnej Kościoła łódzkiego. Działalność Caritas opiera się na ścisłej współpracy kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich oraz pracowników etatowych i wolontariuszy. I to wzajemne uzupełnianie się jest istotne w najskuteczniejszym działaniu na rzecz ubogich. Na pomoc może liczyć każdy kto jest w konkretnej potrzebie, bez względu na światopogląd czy wyznanie. Naszym obowiązkiem jest rozeznanie sytuacji rodzinno - środowiskowej każdego kto zgłasza się z prośbą o pomoc. Staramy się zainteresować sytuacją danej osoby parafie na terenie której mieszka. Naszym ogromnym bogactwem są wolontariusze. Ich posługa jest konieczna aby szczególne dzieła mogły się rozwijać i poszerzać swój zakres. Wolontariuszami są ludzie młodzi (uczniowie, studenci) jak również osoby starsze. Zadaniem ich jest posługują w świetlicach środowiskowych dla dzieci, pomoc hospitacyjna wśród chorych na choroby nowotworowe, towarzyszenie umierającym, ich rodzinom, pełnienie obowiązków wychowawców i podczas letniego, wakacyjnego wypoczynku dzieci. W ośrodkach, którymi kieruje bądź z którymi współdziała Caritas, posługa oraz szeroka działalność skierowana na bliźniego, która jest bezinteresownym czynem bliźniego. Podejmujemy stałe, całoroczne szukanie wolontariuszy. Jest potrzeba formacji i wewnętrznej czyli duchowej tych wszystkich, którzy angażują się w posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, aby sami mieli świadomość że służąc ubogim, służą samemu Chrystusowi. Jednak aby mogli to czynić najpierw sami potrzebują odpowiedzieć na pytanie: Kim w ich życiu osobistym, rodzinnym jest Jezus Chrystus. Czy wiara w Niego jest wiarą żywą, znajdującą swe odbicie w czynach.

I Formacja charytatywna prowadzona przez Caritas
- Tydzień Miłosierdzia - jest obchodzony od 4 - 10 października. Ma on inspirować do podjęcia stałych dzieł charytatywnych, do ich kontynuowania oraz intensyfikacji.
- Święto Bożego Miłosierdzia - jest podstawowym świętem Caritas prowadzącym do źródła wszelkiej działalności charytatywnej.
- Skupienia, rekolekcje, konferencje dla wolontariuszy: z Parafialnych Zespołów Charytatywnych, z grupy młodzieży posługującej chorym i niepełnosprawnym, z Domowych Zespołów Opieki Hospitacyjnej
- do organizowania pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach wakacji i ferii oraz do pracy w ciągu roku
- Poradnictwo

Poradnictwo prowadzone jest dla osób, które potrzebują wsparcia oraz wszelkich porad związanych z problemami życia codziennego. Porady udzielane są przez specjalistów wolontariuszy w zakresie: psychologicznym, prawnym, pedagogicznym, medycznym, duszpasterskim, porady w zkresie mediacji małżeństw (formą pomocy są wekendy małżeńskie)
Oferują ponadto:
- pomoc dla osób bezrobotnych
- pośrednictwo w znalezieniu pracy
Poradnictwo działa również w oparciu o telefon zaufania:
(0-42) 639-95-80
639-95-81
639-95-82
636-24-08
Poszczególni specjaliści przyjmują:
Kurator Sądowy - wt. 11.00-14.00, 16.00-17.30
Psycholog - II środa m-ca 14.00 16.00
Prawnik - I i II czwartek m-ca 16.00-17.30
Specjalista ds. porad małżeńskich III piątek m-ca 14.00-1600

II Pomoc materialna (prowadzona we współpracy z MOPS)
- Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas: czynny pn.-pt. godz. 10.00-14.00
- Dom Dziennego Pobytu - osoby samotne starsze korzystają z posiłków, zajęć świetlicowych, opieki medycznej.
- We współpracy z MOPS codziennie osoby bezdomne i ubogie korzystają z darmowych posiłków. Na soboty i niedziele otrzymują paczki żywnościowe.
- Kolonie i zimowiska, szczególnie dla dzieci ubogich.
- Wczasy i rekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych.
- Pomoc powodzianom.
- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Baranki Wielkanocne to akcje ogólno- diecezjalne, dla dzieci we wszystkich parafiach.
- Świetlica środowiskowa:
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czynna:
od pn - pt godz. 15.00-18.00
Świetlica dla młodzieży szkół średnich czynna: w soboty godz. 14.00-18.00

Siedziba:
Łódź
ul. Gdańska 111
Dyrektor Caritas: ks. Ireneusz Kulesza tel. 639-95-90



2.4. Centrum Służby Rodzinie

STRUKTURA
Centrum Służby Rodzinie zostało powołane Dekretem Arcybiskupa Łódzkiego z dnia 21 lutego 1998 r., osobowość prawną uzyskało Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 lutego 1999 r. Nadrzędnym celem działalności Centrum jest szeroko rozumiane wspieranie rodziny poprzez promocję i profilaktykę oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Centrum mieści się w obszernym budynku przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi (przy rondzie u zbiegu ulic Kilińskiego i Broniewskiego). Warunki lokalowe, zwłaszcza po przeprowadzonym generalnym remoncie, pozwalają na rozwinięcie szerokiej działalności w służbie rodzinie. Opisane niżej formy aktywności Centrum są w większości przypadków możliwe dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Łódzką budynku i wyasygnowaniu środków na jego remont.

ZADANIA WYKONYWANE
Centrum Służby Rodzinie już od początku swego istnienia realizuje szeroki zakres zadań, zwłaszcza po włączeniu w struktury Centrum dwóch wcześniej istniejących placówek: Domu Samotnej Matki oraz Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego.
Dom Samotnej Matki zapewnia miejsce całodobowego pobytu bezdomnym kobieto w ciąży lub z małymi dziećmi do pół roku po porodzie. Stwarza matkom warunki umożliwiające powrót do rodziny i społeczności, zapewnia pomoc w uzyskaniu samodzielnego mieszkania oraz pomaga w rozwiązywaniu innych istotnych problemów. Każdorazowo Dom może przyjąć 30 matek i tyleż samo dzieci, zapewniając im wyżywienie, opiekę medyczną, porady prawne i inne formy pomocy. Z chwilą usamodzielnienia się, kobiety otrzymują także pomoc w formie wyposażenia mieszkania w meble, sprzęt gospodarstwa domowego oraz odzież dla siebie i dla dzieci. Od 1992 r. Dom przyjął 402 matki.

Celem działania Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego jest zapewnienie miejsca w rodzinach adopcyjnych osieroconym lub odrzuconym dzieciom. Najczęściej stosowane formy działalności to pozyskiwanie i rozpoznawanie kandydatów na rodziców adopcyjnych lub zastępczych, prowadzenie szkoły rodziców, rozpoznawanie i kwalifikowanie dzieci do rodzin adopcyjnych i zastępczych, zgłaszanie do sądu spraw dotyczących uregulowania sytuacji prawnej dzieci. Dotychczas ośrodek przeprowadził ponad 600 adopcji, w tym w 1999 roku 69 adopcji. Obecnie na dzieci oczekują 34 rodziny. Ośrodek zatrudnia psychologów, pedagogów, prawnika i pracownika socjalnego. W strukturze organizacyjnej Centrum Służby Rodzinie znajduje się także Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dotychczas Łódź nie miała tego typu placówki. Ze względu na sytuację społeczno-demograficzną, dużą liczbę bezrobotnych, zjawiska patologiczne dotykające rodziny łódzkie oraz szczególnie nasilone problemy ubóstwa i biedy, uruchomienie Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest niezbędne. Obecnie w ramach pracy Ośrodka funkcjonują dwa typy działalności: poradnictwo specjalistyczne i nowo otwarty magazyn odzieży (rozpoczęcie działalności 3 października).
Wraz z otwarciem Centrum Służby Rodzinie uruchomiono różnorakie poradnictwo, które odpowiada na aktualne potrzeby społeczeństwa. W siedzibie Centrum można uzyskać porady prawne, pedagogiczne, psychologiczne, socjalne, zawodowe, duszpasterskie oraz z zakresu naturalnego planowania rodziny. Do pracy w poradnictwie wybrani zostali wysokiej klasy fachowcy, którym dobro rodziny leży szczególnie na sercu. Wszystkie porady są udzielane bezpłatnie. Centrum Służby Rodzinie w swej działalności nie ogranicza się do przedsięwzięć interwencyjnych, za bardzo ważną natomiast uważa profilaktykę, która jest o wiele skuteczniejsza, przynosi efekty na dłuższy czas, a także jest tańsza niż działania interwencyjne. Wymaga jedynie więcej czasu i cierpliwości, czego nie brakuje pracownikom Centrum. Zadania profilaktyczne i promocyjne będzie realizował Ośrodek Promocji Rodziny.
Rozpoczęliśmy prace nad uruchomieniem kilku programów szkoleniowych w ramach Szkoły Rodziców i Wychowawców. Rodzice w każdym wieku, wychowawcy oraz narzeczeni przygotowujący się do tej odpowiedzialnej funkcji będą mieli szansę rzetelnie przyjrzeć się swym predyspozycjom, ograniczeniom, będą mieli szansę poznać teoretycznie to wszystko, co w praktyce życiowej może uchronić ich od popełniania nieodwracalnych błędów.
Kolejną, bardzo interesującą formą promocji rodziny i profilaktyki zdrowotnej w rodzinie jest funkcjonowanie od maja tego roku Szkoły Rodzicielstwa. Szkoła oferuje wszechstronne przygotowanie rodziców do narodzin dziecka, jego pielęgnacji, promuje ekologiczne karmienie i ekologiczne planowanie poczęć, uczy budować więzi emocjonalne rodziców z dzieckiem. Szkoła Rodzicielstwa jest miejscem, gdzie młodzi rodzice czują się bezpiecznie i zawsze mogą liczyć na rzetelne wsparcie.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Plany pracy przewidują znacznie szerszy wachlarz pomocy potrzebującym, jednak znikome środki finansowe otrzymywane z budżetu miasta nie pozwalają na rozwinięcie pełnej działalności. W budynku Centrum Służby Rodzinie znajduje się nowoczesna i świetnie wyposażona kuchnia, w której codziennie może być przygotowywanych ponad trzysta obiadów dla rodzin znajdujących się w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej. W pomieszczeniach obok kuchni będzie można korzystać z magazynu odzieży, obiektów sanitarnych (prysznice, pralka) oraz z wyżej opisanego poradnictwa.
Inną formą wsparcia rodziny w sytuacjach kryzysowych jest funkcjonowanie całodobowego telefonu zaufania. Telefon taki obsługiwany będzie przez doświadczonych specjalistów mogących w sposób rzetelny, kompetentny i pełen wyczucia pomóc osobom przeżywającym ciężkie chwile. Ponieważ koszty utrzymania całodobowych dyżurów są stosunkowo wysokie i ten rodzaj działalności musimy pozostawić jedynie w sferze planów.
Brak środków finansowych uniemożliwia także otwarcie świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin patologicznych lub w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. W miejscu tym dzieci mogłyby zjeść gotowany posiłek, spędzać popołudniowe godziny na zabawie, nadrobić zaległości w nauce, wzrastać w atmosferze bezpieczeństwa i radości. Bardzo ważną dla miasta i regionu placówką możliwą do uruchomienia w strukturze Centrum jest hostel dla ofiar przemocy. W przygotowanych pomieszczeniach osoby szukające schronienia przed brutalnością i przemocą mogłyby znaleźć dach nad głową, posiłek, poradę prawną i inne formy pomocy.

Jak widać Centrum Służby Rodzinie już od początku swego istnienia podjęło lub wkrótce podejmie szereg różnorodnych przedsięwzięć, których celem jest pomaganie, wspieranie i promowanie rodziny jako wartości samej w sobie. Jako placówka rozwijająca się niewątpliwie podejmiemy więcej interesujących i potrzebnych inicjatyw. Jedyną realną przeszkodą w realizacji planu maksimum jest brak środków finansowych. Dotychczasowa działalność udowodniła, że przy konkretnym wsparciu ekonomicznym nie braknie nam pomysłów i energii do poszerzania oferty zadań w służbie rodzinie.
Podając numer konta prosimy instytucje oraz osoby prywatne o finansowe wsparcie, które pomoże w realizacji opisanych zadań.

Siedziba:
Łódź ul. Broniewskiego 1a
tel./fax 682-20-22
Dyrektor: Ks. Stanisław Kaniewski
www.archidiecezja.lodz.pl/csr.htn



2.5. Chrześcijańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci "Wieczernik"

W maju 1996 roku Stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Aktywność członków skierowana jest głównie na:
-udzielanie pomocy duchowej i materialnej dzieciom i młodzieży z rodzin patologicznych, ubogich oraz z Domów Dziecka;
-kształcenie postaw moralnych.

Stowarzyszenie realizuje w/w cele poprzez społeczne działanie swoich członków polegające na:
-stałym kontakcie z dziećmi;
-organizowaniu kolonii rekolekcyjnych, pielgrzymek i wycieczek na terenie całego kraju;
-comiesięcznych spotkaniach wspólnotowych, zawsze połączonych z Mszą św.;
-współpracy z instytucjami i organizacjami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia;
-gromadzeniu środków finansowych umożliwiających realizację wymienionych wyżej zadań.
Początek naszej działalności wiąże się z osobą Siostry Eugenii Drzewieckiej, Urszulanki SJK. W swojej pracy katechetycznej napotykała dzieci, które przez zaniedbanie rodziców nie były ochrzczone. Troskliwie przygotowywała więc dzieci do przyjęcia chrztu, zachęcając rodziny do pełnienia roli rodziców chrzestnych. Ciągle powiększało się grono dzieci mających przyjąć ten sakrament oraz grono rodziców chrzestnych. Dzisiaj ponad 130 dzieci jest chrześniakami wielu par małżeńskich, młodzieży i osób samotnych. Przeżywamy Pierwsze Komunie Święte naszych podopiecznych, staramy się gościć je jak najczęściej w naszych domach, razem spędzać wakacje, organizujemy kolonie rekolekcyjne. Takie dłuższe spotkania dają dzieciom i młodzieży szansę głębszego nawrócenia, przeżycia bliskości Boga, otwarcia swoich serc. Czyni to wspólna Eucharystia, modlitwa, rozmowa, lektura Pisma Świętego. Liczba uczestników letniego wypoczynku stale rośnie.
Wszystkie funkcje w Stowarzyszeniu pełnione są społecznie. Także wychowawcy i pozostali współpracownicy wykonują swoje obowiązki nieodpłatnie. Wszelkie zgromadzone przez Stowarzyszenie środki przeznaczane są na bezpośrednią pomoc dzieciom. Organizujemy rekolekcje dla członków Stowarzyszenia Do Stowarzyszenia należą również osoby nie pełniące roli rodziców chrzestnych. Nie brakuje też sympatyków naszej działalności.
Przyjmujemy zgłoszenia dzieci, które nie miały danej możliwości przyjęcia sakramentu Chrztu w Kościele Katolickim. Zapraszamy osoby chętne, które ukończyły 18 rok życia do przygotowania się i pełnienia roli rodziców chrzestnych dla dzieci z rodzin patologicznych.
Spotkania wspólnotowe Stowarzyszenia odbywają się w naszej siedzibie w II wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00, w kościele Wniebowzięcia NMP w krypcie Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, której orędownictwo, jak wierzymy, pomaga Stowarzyszeniu w realizacji jego zadań. W swojej pracy staramy się czerpać z bogatej duhowości urszulańskiej w czym pomaga nam niezastąpiona aktywność s. Eugenii Drzewieckiej.

Opiekun Stowarzyszenia: s. Eugenia Drzewiecka tel. 648 28 20
Prezes: Michał Wierzbowski tel. 658 43 09, 060 332 03 10

Siedziba:
Parafia Wniebowzięcia NMP
Łódź ul. Kościelna 8/10
tel. kanc. 657-02-37



2.6. Katolicka Poradnia Rodzinna

Służy m.in. pomocą:
- małżeństwom w podjęciu odpowiedzialnego rodzicielstwa przez liczące się z naturą gospodarzenia płodnością.
- w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych.
- w rozwiązywaniu problemów bytowych
- młodym ludziom w przygotowaniu do małżeństw
Poradnia Naturalnego Planowania Rodziny
Pomoże Ci:
- zaplanować lub odłożyć poczęcie Twojego dziecka
- nauczysz się rozpoznawać okresy płodności i niepłodności pod kierunkiem dyplomowanego nauczyciela
- jeżeli masz cykle nieregularne
- karmisz piersią Twoje dziecko
- zbliżasz się do klimakterium
- chcesz zrezygnować z antykoncepcji.

Poradnie Rodzinne w parafiach:
Parafia Św. Teresy
Łódź ul. Kopcińskiego 1/3
tel. kanc. (0-42) 678-35-22
Parafialna Poradnia Życia Rodzinnego tel. 674-31-41
Poradnictwo rodzinne dla narzeczonych
Czwartek godz. 18.00
Katechezy przedmałżeńskie: odbywają się trzy cykle:
I od połowy października do Bożego Narodzenia
II od połowy stycznia do Wielkanocy
III drugi tydzień po Wielkanocy do wakacji
Miejsce katechez - Kaplica DA "Węzeł"
Czas Katechezy-poniedziałki godz. 19.00

Parafia Najświętszego Imienia Jezus
ul. Sienkiewicza 60
tel. kanc. 636-45-44
czynna we wtorki, środy

Parafia Najśw. Serca Jezusowego- Retkinia
ul. Retkińska 127
Tel. kanc.687-82-22

Parafia Chrystusa Odkupiciela
ul. Żubardzka 28 tel. kanc. 651-33-12
Czynna wtorki i piątki w godz. 16.00-18.00

Parafia MB Anielskiej
ul. Rzgowska 41
Tel. kanc. 684-48-92



2.7. Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Wojewódzki w Łodzi

Charakter katolicki Stowarzyszenia stwierdza dekret Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski K. Kardynała Prymasa. Stowarzyszenie jest członkiem Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Katolickie Stowarzyszenie" Civitas Christiana" jest organizacją współtworzącą polską rzeczywistość i przygotowującą katolików do służby Kościołowi i Narodowi. Głównym celem i zadaniem Stowarzyszenia jest formowanie aktywnych postaw katolików świeckich w życiu publicznym-szczególnie w zakresie samorządności, prorodzinnej polityki społecznej, kultury i edukacji, problemów ustrojowo-prawnych - zgodnie z Katolicką Nauką Społeczną, wartościami chrześcijańskimi i narodowymi. Swoją działalnością Stowarzyszenie służy: człowiekowi, rodzinie środowisku lokalnemu, rozwojowi kultury chrześcijańskiej. Realizacja programu odbywa się także we współpracy z innymi ruchami i organizacjami katolickimi, samorządem lokalnym, organizacjami społecznymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami środowisk naukowych i kulturotwórczych, duchowych i świeckich.

Biuro Informacji i Porad Obywatelskich tel. 631-93-13

Udziela informacji i porad w zakresie:
- obowiązujących przepisów prawa
- możliwości ubiegania się o pomoc świadczoną przez instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe
- miejsc specjalistycznej pomocy
- pomocy w pisaniu pism urzędowych i ich rozumieniu

Usługi są darmowe, bezstronne, poufne.

- Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana"

Poprzez swoje działania i podejmowane inicjatywy wspólnie z innymi ruchami i stowarzyszeniami katolickimi stara się wypełniać misję stowarzyszenia organizujemy m.in.: weekendy szkoleniowo- integracyjne, obozy dla młodzieży (letnie i zimowe), imprezy kulturalne (wieczorki poetyckie, koncerty), konkursy (w tym roku odbędzie się już czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół średnich), rajdy turystyczne, wycieczki (piesze i rowerowe), spotkania modlitewne (przygotowanie do Europejskiego Spotkania Młodych), przygotowujemy się również do Światowego Dnia Młodzieży Rzym 2000.
Szczegółowe aktualne informacje o naszych działaniach można uzyskać na stronach Internetu: www.archidiecezja.lodz.pl/civitas

Siedziba
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana"
Łódź 90-136
ul. Narutowicza 54/8 tel. (0 42) 631-93-13, 631-90-38



2.8. Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym

Stowarzyszenie istnieje od 1994r. i stanowi kontynuację działalności Duszpasterstwa Specjalnej Troski, które funkcjonowało przy kościele OO. Jezuitów w Łodzi. Podmiotem działań Stowarzyszenia są osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny, opiekunowie oraz wszyscy bezpośrednio lub pośrednio dotknięci tym problemem. Głównymi celami Stowarzyszenia są:
opieka duszpasterska, integracja ze społeczeństwem, opieka terapeutyczna i rehabilitacja, pogłębienie wiedzy dotyczącej przedmiotu. Działalność polega na organizowaniu Mszy św. i spotkań w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 w kościele OO. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w sali teatralnej i po niej wspólne spotkanie dzieci i rodziców z opiekunami. Organizujemy także letnie i zimowe obozy oraz okolicznościowe imprezy rekreacyjne takie jak: wycieczki, pielgrzymki, spotkania choinkowe, wizyty w placówkach kulturalnych. Stowarzyszenie opiera swą działalność na społecznej pracy członków i jest otwarte na współpracę z organizacjami i instytucjami o podobnym zakresie zainteresowań. Mile widziana współpraca z wolontariuszami. Biorąc pod uwagę możliwość pełniejszego włączenia się osób z upośledzeniem umysłowym w życie społeczne, planujemy zorganizować Dom Dziennego Pobytu dla niepełnosprawnych.

Ośrodek Rewalidacyjno - Terapeutycznego "Okno na świat"
W Ośrodku prowadzimy:
- zajęcia świetlicowe rozwijające
- artoterapii (muzykoterapia, dramaterapia, zajęcia plastyczne)
- psychoterapii, katechezy i rehabilitacji ruchowej.
Zapraszamy do wspólnego spędzania wolnego czasu niepełnosprawne: dzieci, młodzież, dorosłych.
Ośrodek czynny: środa godz. 16.00-19.00, czwartek godz.16.00-19.00

Siedziba:
Łódź, ul. Lutomierska 40
Adres do korespondencji:
Parafia Najświętszego Imienia Jezus
Łódź ul. Sienkiewicza 60
tel. kan. 637-75-44
Opiekun duchowy: ks. Tomasz Owczarek (par. MB. Jasnogórskiej)
Prezes: Małgorzata Kotyńska tel. 636-51-51
Wiceprezes: Małgorzata Sosińska tel.grzecz. 636-45-81



2.9. Klub Inteligencji Katolickiej

Klub Inteligencji Katolickiej w Łodzi jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, którego celem jest zgodnie ze statutem : "praca intelektualna i społeczna prowadzona w oparciu o Naukę Społeczną Kościoła katolickiego dla kształtowania osobowości ludzkiej i wychowywania człowieka świadomego swych obowiązków intelektualnych i społecznych". Klub powstał w październiku 1988r.

Aktualny skład zarządu przedstawia się następująco :
Prezes - Ryszard Kleszcz
Wiceprezesi - Barbara Bogołębska, Marek Wykurz
Kapelanem KIK jest: ks. dr Andrzej Świątczak

W Klubie funkcjonują następujące sekcje :
-Sekcja Niewidomych
-Sekcja Turystyczno - Krajoznawcza
-Sekcja Pomocy Niepełnosprawnym
-Sekcja Ekumeniczna
-Sekcja Przyjaciół Ziemi Świętej
-Sekcja Życia Wewnętrznego
-Sekcja Kultury
-Sekcja Współpracy z Rodakami zza Wschodniej Granicy
W klubie istnieją też 2 zespoły zamiejscowe: w Pabianicach i Ksawerowie.


Działalność Kubu realizuje się w następujących formach :
- Spotkania odczytowo - dyskusyjne
- Dni skupienia organizowane przynajmniej dwa razy w roku, w wielkim poście i adwencie
- Wycieczki i pielgrzymki
- Msze św. klubowe organizowane raz w miesiącu dla ogółu członków klubu
- Uroczyste spotkania z okazji Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, z udziałem Biskupa Ordynariusza lub jednego z biskupów pomocniczych.
- Spotkania niewidomych i dzieci niepełnosprawnych
- Współpraca oraz pomoc rodakom zza wschodniej granicy
- Spotkania o charakterze towarzysko - rozrywkowym

Sekcja Pomocy Niepełnosprawnym: Przewodnicząca Krystyna Smoleńska
Organizujemy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej: spotkania, imprezy okolicznościowe, wycieczki, kolonie. Możliwości udziału i formy organizowanych zajęć zależą od możliwości kadrowych i finansowych Klubu. W działalności Sekcji uczestniczą osoby z przygotowaniem medycznym, pedagogicznym, psychologicznym oraz grupa harcerek.
Spotkania z rodzicami, dziećmi - odbywają się z reguły raz w miesiącu w piątki o godz.17.00 w siedzibie Klubu.

Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt z sekretariatem Klubu.
KIK w Łodzi współpracuje z innymi klubami na terenie kraju poprzez udział w spotkaniach Rady Porozumienia Klubów.
Niezależnie od pracy w Klubie członkowie KIK współpracują w innych organizacjach katolickich, a także przenoszą katolicką ideologię Klubu do życia społecznego. W Klubie czynna jest biblioteka licząca 832 woluminów oraz czytelnia czasopism katolickich (3 kwartalniki, 4 miesięczniki, 3 tygodniki). Co miesiąc wydawany jest biuletyn klubowy o nazwie "Informacje Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi", w którym publikowany jest program spotkań w danym miesiącu, sprawozdania z niektórych imprez oraz bieżące informacje dotyczące życia klubowego. Program Klubu udostępniony jest w gablotach ogłoszeniowych kościołów łódzkich, publikowany w prasie lokalnej i Radiu Plus. Zapraszamy zainteresowanych na te spotkania.

Siedziba Klubu:
Łódź ul. Ks. I. Skorupki 13 m 1
Tel. 636-00-54
Sekretariat Klubu czynny jest we wtorki i czwartki w godz. 17.00-19.00



2.10. Ośrodek Studiów nad Kulturą Masową Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana"


Ośrodek Studiów nad Kulturą Masową jest samodzielną jednostką organizacyjną Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".
Przedmiotem pracy Ośrodka jest współczesna kultura masowa rozumiana jako narzędzie kreowania postaw społecznych przez środki masowego przekazu. Media, a zwłaszcza telewizja i jej wizualne pochodne (wideo, internet, gry komputerowe) często są wykorzystywane do propagowania postaw i zjawisk sprzecznych ze światopoglądem chrześcijańskim:
- relatywizmu i permisywizmu (demoliberalizm, postmodernizm,pornografia);
- konsumpcjonizmu (reklama);
- ruchów pseudoreligijnych i destruktywnych (tzw. sekty).
Głównym adresatem tych szkodliwych działań jest młodzież i dzieci. Dla przeciwdziałania negatywnym zjawiskom wywoływanym przez kulturę masową Ośrodek zajmuje się także problematyką związaną z manipulacją w mediach i innych aspektach życia codziennego. W przyszłości - profilaktyka związana z edukacją medialną.

Główne formy działalności:
- Gromadzenie archiwum tematycznego.
- Spotkania programy informacyjno-profilaktyczne dla młodzieży i wszystkich zainteresowanych na temat poszczególnych ruchów religijnych. Na zaproszenie indywidualne głosimy prelekcje na temat sekt w szkołach
- Pomoc, poradnictwo dla rodziców i osób poszkodowanych przez sekty
- Publikacje książek, artykułów, broszur, ulotek.

Dyżury psychologa (poniedziałki w godz. 19-20)
Telefon zaufania: 633-65-11 czynny w godzinach pracy Ośrodka.
Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy do grupy wolontaryjnej współpracującej z Ośrodkiem.

Wykonawcami zadań Ośrodka jest:
Jacek Zieliński - dyrektor,
Laura Gallas oraz wolontariusze.
Siedziba:
Ośrodek Studiów nad Kulturą Masową Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana"
Łódź 90-417 ul. Narutowicza 54 tel. (042) 633-65-11 fax (042) 684-21-18
e-mail masskult@polbox.com



2.11. Stowarzyszenie Poleskie Porozumienie Obywatelskie

Poleskie Porozumienie Obywatelskie powstało z inicjatywy Duszpasterstwa Ludzi Pracy w 1989 r., początkowo jako ruch społeczny, a w styczniu 1991 r. postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Łodzi zostało zarejestrowane jako Stowarzyszenie. Podstawą określenia celów Stowarzyszenia i sposobów ich realizacji jest Katolicka Nauka Społeczna.
Celami Stowarzyszenia są między innymi:
- tworzenie atmosfery solidarności międzyludzkiej;
-współdziałanie w organizowaniu życia społecznego ze szczególnym wyeksponowaniem samorządności lokalnej i rozwoju inicjatyw gospodarczych;
- prowadzenie akcji charytatywnej dla potrzebujących pomocy mieszkańców dzielnicy.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, a wypracowane zyski są przeznaczone głównie na pomoc charytatywną.
W minionych latach PPO m. in. finansowało obiady dla kilkuset uczniów poleskich szkół, dofinansowywało letni wypoczynek dzieci i młodzieży (oazy, obozy), organizowało imprezy gwiazdkowe, pomagało finansowo ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, corocznie sponsorowało Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej. Stowarzyszenie pomaga też innym organizacjom prawicowym udzielając lokum w swoich pomieszczeniach, między innymi dla:
- Wspólnoty Polskiej
- Niezależnego Ruchu Kombatantów Armii Krajowej
- Stowarzyszenia Rodziców
Działania na rzecz rozwoju samorządności lokalnej realizowane są również w Radach Osiedli i w Radzie Miejskiej Łodzi, do której w ostatnich wyborach samorządowych uzyskało mandat radnego pięciu członków naszego Stowarzyszenia.

Przewodniczący: Michał Tosiek

Siedziba:
Łódź 90-508 ul. Gdańska 90
tel. 637-35-39, 637-35-71, tel./fax 637-31-65, e-mail : ppo@ppo.lodz.pl



2.12.Stowarzyszenie Ewangelizacyjno-Charytatywne "Mocni w Duchu"

Stowarzyszenie nasze powstało w grudniu 1992r. Zostało utworzone w celu prowadzenia misji religijnej o charakterze ewangelizacyjnym w zgodzie z nauką Kościoła rzymsko-katolickiego o zaangażowaniu religijnym chrześcijan dotyczącym ewangelizacji oraz w celu prowadzenia wszelkiej działalności dobroczynnej. Członkowie Stowarzyszenia wywodzą się z grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym oraz Wspólnot Życia Chrześcijańskiego. W maju 1997 roku w siedzibie Stowarzyszenia otworzyliśmy Salon Wydawnictw Katolickich "CORDIS IESU", w którym oferujemy publikacje wszystkich największych wydawnictw w Polsce. Poprzez słowo drukowane, wydawnictwa audio i video pragniemy przekazywać przesłanie Ewangelii człowiekowi współczesnemu. Pragniemy uczestniczyć w dziele Ewangelizacji, do której wzywa nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Stowarzyszenie jest otwarte na wszystkich, którzy troszczą się o to, aby Ewangelia dotarła przede wszystkim do najuboższych. Przyjęcie Dobrej Nowiny często wymaga najpierw zaspokojenia podstawowych potrzeb doczesnych. Próbujemy więc odnaleźć przyczyny ludzkiej biedy. Tkwi ona między innymi w rozregulowaniu systemu wartości, braku poszanowania godności ludzkiej. Zauważamy, że nędza dotyka zwłaszcza najmłodsze pokolenie. Pomaganie dzieciom z rodzin ubogich i patologicznych stało się naszym podstawowym zaangażowaniem. Od 1993r. w siedzibie Stowarzyszenia prowadzimy świetlicę środowiskową.
Na uwagę zasługuje fakt, że blisko 25 osobowa grupa to nasi stali podopieczni, młodzież, która nie uczestniczy już w zajęciach Świetlicy pozostaje w kontakcie z opiekunami. Ściśle współpracujemy z kuratorami sądowymi i pedagogami szkolnymi. Dzięki tej współpracy grono naszych podopiecznych ulega poszerzeniu. W zajęciach uczestniczy około 65 dzieci, obejmuje opiekę dzieci z rodzin niepełnych, wielodzietnych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Kierownik świetlicy: Ewa Frączyk. tel. 637-04-25

Siedziba Stowarzyszenia:
Parafia Najświętszego Imienia Jezus,
Łódź ul. Sienkiewicza 60 tel. 637-75-44
Prezes: Jan Królikowski - kontakt w księgarni "Cordis Iesu" ul. Sienkiewicza 60
Tel. 636-14-39 czynny poniedziałek-piątek. 11.00-19.00, sob. 10.00-15.00



2.13. Stowarzyszenie "Łódzkie Hospicjum dla Dzieci"

Śmierć nieuleczalnie chorych dzieci, cierpienie ich i ich najbliższych stanowi wyzwanie dla wszystkich ludzi wrażliwych, dla ludzi dobrej woli, dla całego społeczeństwa a zwłaszcza dla lekarzy i pielęgniarek szpitali dla dzieci i dla współczesnej medycyny. Odpowiedzialni za losy swych pacjentów, za ich zdrowie i życie, w tych chwilach kiedy choroba "nie respektuje ich prawa do życia" powołani jesteśmy nieść im ulgę, wspierając w tej ostatniej ziemskiej wędrówce oraz najbliższych i osieroconych. Naszą pracę określa się terminem medycyny i opieki paliatywnej. Polega ona na całościowym rozwiązywaniu potrzeb chorego dziecka i jego najbliższych. Poprawę jakości życia dziecka staramy się uzyskać dzięki uwolnieniu go od przykrych dolegliwości psycho-fizycznych towarzyszących chorobie, realizację jego potrzeb emocjonalnych, duchowych a także socjalnych. Medycynę i opiekę paliatywną można zastosować w każdym miejscu: w rodzinnym domu, w szpitalu czy w hotelu, bowiem wszędzie tam możemy zapewnić fachową i wszechstronną pomoc. Jednak pragnieniem każdego dziecka przebywającego w szpitalu jest powrót do domu.
Cel bardzo ważny, zwłaszcza dla dzieci w terminalnym okresie choroby. Naszym zadaniem powinno być respektowanie ich woli. Szczególnym pragnieniem umierającego dziecka jest miłość. Bliskość kochających i najbliższych dodaje odwagi w pokonywaniu wszelkich trudności, zmniejsza lęk, ból i cierpienie, koi i pokrzepia. To jedyna możliwa atmosfera potrzebna nam wszystkim. Bogatsi o swe doświadczenia, pogodzeni z losem, pełni wiary, modlitwy i intuicji, dojrzewający w sposób przyspieszony nierzadko opuszczają nas zatroskani o najbliższych. Pragną naszej dojrzałości i odpowiedzialności. Nie odmawiajmy im tego i nie pozwólmy by umierające dzieci były samotne i zdane wyłącznie na siebie.
Celem Stowarzyszenia jest powołanie zakładu opieki zdrowotnej, w ramach którego pragniemy realizować opiekę i leczenie paliatywne u dzieci z chorobami zagrażającymi i ograniczającymi życie. Terenem naszej działalności będzie każdy dom rodzinny, w którym żyje chore dziecko w województwie łódzkim, a pracę prowadzić będziemy przez całą dobę. Stowarzyszeni pragnie za zebrane środki wybudować dziecięce hospicjum stacjonarne, krzewić postawy opieki paliatywnej w pediatrii oraz szkolić wolontariuszy. Działalność już rozpoczęliśmy w listopadzie, szkolimy wolontariuszy. Zapraszamy do współpracy. Patronat nad Hospicjum sprawuje Ks. Stefan Moczkowski.

Prezes Stowarzyszenia: Dr Piotr K. Stengert
Wiceprezes: Dorota Serafin
Tel. kontaktowy: (0-42) 656-77-86, 659-97-82,
Tel. komórkowy: 0-603-872-283, 0-501-242-133

Siedziba:
Parafia Dobrego Pasterza
Łódź 91-826 ul. Pasterska 12/14
tel. kanc. 657-70-85



2.14. Stowarzyszenie Rodziców

Stowarzyszenie Rodziców zostało utworzone w czerwcu 1995 roku przez grupę rodziców zaniepokojonych kwestionowaniem ich praw przez ówczesne władze oświatowe i kierowników placówek oświatowych. Za motto swojego statutu Stowarzyszenie przyjęło cytat z Karty Praw Rodziny: rodzice, ponieważ dali życie dzieciom mają pierwotne i niezbywalne prawo do wychowania potomstwa i dlatego muszą być uznani za pierwszych i głównych jego wychowawców.
Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest obrona prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi z uwzględnieniem tradycji kulturalnych rodziny, które sprzyjają dobru i godności dziecka.

W swoim pierwszym oświadczeniu założyciele Stowarzyszenia napisali:
zwyczajnie dzieci kochać, zwyczajnie je wychowywać, zwyczajnie za nie odpowiadać, zwyczajnie się dla nich poświęcać, zwyczajnie od nich wymagać. Nie pozwolimy, aby bez naszej zgody o ich wychowaniu decydował kto inny.
Cele statutowe Stowarzyszenie realizuje przede wszystkim przez uczestnictwo w pracach komisji sejmowych i problemowych, zespołach doradczych administracji państwowej i samorządowej oraz organizowanie konferencji i spotkań w parafiach. Najskuteczniejszym sposobem "walki" o prawa rodziców w placówkach oświatowych okazało się publikowanie w mass mediach listów otwartych i oświadczeń oraz udział przedstawicieli Stowarzyszenia w audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Poprzez te formy działalności doprowadziliśmy do:
- wstrzymania rozpowszechniania w szkołach broszury zachęcającej dzieci i młodzież do homoseksualizmu,
- zakazu sprzedaży w sklepikach szkolnych "poradników" demoralizujących dziewczęta,
- zablokowania inicjatywy grupy posłów rozszerzenia dostępu młodzieży do wydawnictw pornograficznych pod pozorem "ograniczania" dostępności do wydawnictw stanowiących zagrożenie dla młodzieży.
- zaniechania przez dyrektorów szkół praktyk łamania demokratycznych zasad przy powoływaniu rad szkół.

Siedziba:
Łódź ul. Gdańska 90 tel. 637-35-71
Władze Stowarzyszenia:
Karol Chądzyński - przewodniczący
Anna Kowalska - wiceprzewodnicząca



2.15. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej powołano 22 marca 1991r. Celem Stowarzyszenia jest budowanie wspólnoty rodzin katolickich oraz integracja środowisk województwa łódzkiego działających na rzecz rodziny. Podstawową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia są Koła Parafialne, które mają wypełniać cele i zadania zgodnie ze Statutem.

Formacja
Comiesięczne spotkania w Kołach. Bazą formacyjną w Kołach jest: Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy, Odnowa w Duchu Świętym, Kręgi biblijne oraz Dokumenty Społecznej Nauki Kościoła.

Formy działań na rzecz rodziny :
a) formacyjno - duszpasterskie
- comiesięczne spotkania integrujące Koła
- rekolekcje adwentowe i wielkopostne, dni skupienia dla rodzin, Droga Krzyżowa
- prowadzenie parafialnych poradni małżeńskich
b) wychowawcze
- prowadzenie świetlic środowiskowych
- organizowanie letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin biednych i patologicznych
- prowadzenie Oratorium
- organizowanie wieczerzy wigilijnej i śniadań wielkanocnych dla ludzi samotnych i biednych
- organizowanie zabaw sylwestrowych bezalkoholowych
c) społeczno - polityczne
- współudział w prowadzeniu polityki prorodzinnej w regionie przez przedstawiciela Stowarzyszenia jako Pełnomocnika Wojewody do spraw Rodziny
- koordynowanie działań organizacji społecznych na rzecz rodziny
- organizowanie I i II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Łódzkiej.
- udział w wyborach samorządowych 68 osób, z tego do różnych szczebli władz samorządowych weszły 23 osoby oraz członek Stowarzyszenia pełni funkcję posła na Sejm obecnej kadencji.
- interwencja do władz administracyjno - państwowych odnośnie wyeliminowania pornografii z życia społecznego.

Siedziba Zarządu Głównego:
Łódź 90-458 ul. Wł. Broniewskiego 1a
tel. 682-20-22

Prezes Stowarzyszenia - M. Skrzypiński, ul. St. Leszczyńskiej 2 m 32 Łódź 93-347 Asystent Kościelny: ks. Sławomir Szczyrba tel. 636-34-40



2.16. Telefony zaufania

Telefony zaufania powstawać zaczęły z inicjatywy oddolnej już od 1967 r. Obecnie funkcjonują przeważnie przy instytucjach państwowych lub przy stowarzyszeniach, organizacjach młodzieżowych a także przy Kościele. Wartość telefonów zaufania tkwi w nawiązaniu pierwszego kontaktu z osobą wymagającą pomocy, przed udzieleniem jej przez odpowiednie instytucje. Z telefonów zaufania korzystają przede wszystkim osoby w stanie silnego kryzysu psychicznego, mające problemy rodzinne, seksualne, związane z nałogami i potencjalni samobójcy.

Telefon zaufania dla młodzieży, małżeństw:
- problemy wychowania
- współistnienia w rodzinie
- konflikty małżeńskie
Tel. 657-40-51 czynny: poniedziałek - czwartek w godz.21.00-24.00

Telefon zaufania dla kobiet ciężarnych i problemów rodzinnych:
- jesteś w ciąży, nie wiesz co zrobić dalej
- masz problemy w rodzinie
- widzisz same trudności
- zobaczymy je razem
Tel. 654-38-60 czynny w dni powszednie w godz. 10.00-22.00

Telefon zaufania dla osób poszkodowanych przez sekty i ich rodzin:
Porady prowadzi Ośrodek Studiów nad Kulturą Masową "Civitas Christiana"
Tel. (0-42) 633-65-11 czynny: pn. pt. w godz. 9.00-15.00
Poradnictwo - telefon zaufania prowadzi Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Tel. (0-42) 639-95-80, 639-95-81, 639-95-82, 636-24-08

Poradnictwo prowadzone jest dla osób, które potrzebują wsparcia oraz wszelkich porad związanych z problemami życia codziennego. Porady udzielane są przez specjalistów wolontariuszy w zakresie: psychologicznym, prawnym, pedagogicznym, medycznym, duszpasterskim, porady w zakresie mediacji małżeństw (formą pomocy są wekendy małżeńskie)


linia

| Archidiecezja Łódzka | | Spis treści | | Część 1 | | Część 2 | | Część 3 i 4 | | Część 5 |